Nadzwyczajne spotkanie szefów MSW krajów UE ws. imigrantów

Na nadzwyczajny posiedzeniu zbierają się w poniedziałek w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych UE, by rozmawiać o kryzysie migracyjnym. W niedzielę Niemcy przywróciły kontrole na swych granicach, tego dnia do Austrii dotarło kolejnych 15 tys. uchodźców.

Szefowie MSW będą dyskutować o sposobach złagodzenia kryzysu, w tym o proponowanym przez Komisję Europejską rozdzieleniu między państwa unijne 160 tysięcy uchodźców. Do Polski ma trafić około 12 tysięcy osób.

Część państw nie zgadza się na narzucanie im kwot podziału uchodźców. Do tej pory najmocniej protestowały państwa Grupy Wyszehradzkiej: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że jeśli ministrowie nie dojdą do porozumienia, to jeszcze we wrześniu zwoła nadzwyczajny szczyt przywódców unijnych.

Tymczasem w niedzielę Niemcy, które do tej pory przyjęły najwięcej uchodźców, czasowo przywróciły kontrole na swych granicach, na razie przede wszystkim na granicy z Austrią, aby ograniczyć masowy napływ imigrantów.

>Decyzję władz w Berlinie z zadowoleniem przyjęły m.in. Węgry i Czechy. Szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz powiedział, że Austria musi, tak jak Niemcy i z tego samego względu, wprowadzić kontrole na swych granicach. „Austria nie jest w stanie sama powstrzymać fali uchodźców” – podkreślił Kurz.

Austriacka policja podała, że tylko w niedzielę do Austrii przybyło z Węgier 15 tysięcy uchodźców, a kolejnych 5 tys. dotrze w poniedziałek nad ranem.

PAP/RIRM

drukuj