Kampania informacyjna rządu nt. konieczności reformy sądownictwa

Jutro startuje kampania informacyjna rządu na temat konieczności reformy sądownictwa. Jednocześnie z Kancelarii Prezydenta płyną sygnały, że projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym są już prawie gotowe. Wiele wskazuje na to, że będą one zawierały rozszerzenie uprawnień prezydenta w zakresie kształtowania składów obu instytucji.

Dyskusja wokół reformy sądownictwa trawa od lat. Według badań sondażowych przeprowadzonych pod koniec lipca przez Ipsos Observer ponad 80 proc. Polaków chce tej reformy a 58 proc. jest zdecydowanie niezadowolonych z funkcjonowania sądów. Zawetowanie przez prezydenta ustaw o KRS i SN na nowo otworzyło dyskusję nad kształtem zmian. Jutro ma rozpocząć się kampania informacyjna na temat konieczności reformy, która przez ludzi związanych z obecną opozycję jest źle przyjmowana.

– Zapowiada się jakąś kampanię ze strony PiS-u na temat sądów, można przypuszczać na podstawie doświadczenia, że to będzie haniebna kampania oczerniania – przypuszcza Leszek Balcerowicz.

Kampania ma obejmować m.in. serię billboardów z hasłami dotyczącymi reformy. Uruchomiona ma zostać także specjalna strona internetowa.

To dobrze, że debata publiczna w tak ważnej sprawie trwa, mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Problemem w państwie demokratycznym były brak debaty, a nadmiar informacji nie powinien być nigdy problemem, jeśli chodzi o społeczeństwo demokratyczne – podkreśla Zbigniew Ziobro.

Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział dziś w radiowej Jedynce, że projekty ustaw reformujących sądownictwo są właśnie kończone i na pewno we wrześniu trafią do parlamentu.

Z kolei były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL prof. Michał Królikowski ujawnił mediom, że prezydent Andrzej Duda poprosił go o opinie w sprawie przygotowywanych projektów ustaw o KRS i SN. Ma on nadzieję, że prezydentowi uda się przedstawić regulacje, które będą mieścić się w ramach konstytucji.

– Po pierwsze tym czy Panu prezydentowi uda się zrównoważyć te interesy. To znaczy z jednej strony potrzebą radykalnej reformy, którą deklaruje obecna większość, i myślę z którą prezydent się pewnie też zgadza, z tym rozważaniem, które jednak będzie rozwiązaniem „cywilizowanym” a zatem zgodnym z fundamentami państwa, w którym żyjemy – podkreślał prof. Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości rządu PO-PSL.

O takie konsultacje i opinię w sprawie przygotowywanych projektów Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy nie zwróciła się za to, do tej pory do resortu sprawiedliwości.

– Jeśli wcześniej oczywiście Kancelaria Prezydenta, czy pan prezydent zechce skierować do opinii ministerstwa swoje projekty, to taką opinie oficjalnie oczywiście uzyska – akcentuje minister Zbigniew Ziobro.  

Minister sprawiedliwości podkreślił jednocześnie, że jest zdecydowanie za wcześnie, aby zastanawiać się nad tym, co te projekty mogą zawierać. Trudno jednak spodziewać się, aby były tak daleko idące jak ustawy zawetowane.

– Mam wątpliwość czy te zmiany były na pewno niekonstytucyjne. One na pewno zmieniały to co jest, ale nie mam takiego przekonania, że zawsze one radykalnie wykraczały poza konstytucję. Mam takie wrażenie, że zmiany, które proponowało Prawo i Sprawiedliwość mogły się mieścić w granicach konstytucji, aczkolwiek rażąco niekiedy zmieniały to co jest teraz. Konstytucja nie wszystko precyzuje bardzo szczegółowo – mówi dr nauk prawnych Sławomir Koroluk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl