fot. twitter.com

Wicepremier P. Gliński o dekoncentracji mediów: Musimy ucywilizować rynek

Musimy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany w TVP o zapowiadane przepisy dot. dekoncentracji mediów.

Jak powiedział, chodzi o „ustawy dekoncentracyjne dotyczące rynku medialnego czy rynków medialnych – bo mamy do czynienia z różnymi rynkami medialnymi”.

„Inaczej jest w obszarze gazet, inaczej telewizja funkcjonuje itd.” – podkreślił.

Wicepremier przypomniał, że takie ustawy funkcjonują w całej Europie.

„Są wszędzie, we wszystkich krajach cywilizowanych, niekiedy bardzo restrykcyjne – jak we Francji czy Niemczech” – dodał.

„My musimy uporządkować ten rynek” – stwierdził wicepremier Piotr Gliński, dodając jednocześnie, że „nie spodziewa się, żeby to była jakaś regulacja bardzo radykalna”.

„Musimy ucywilizować rynek, w którym np. niektóre podmioty (…) zbyt duży obszar rynku kontrolują. W Polsce to jest kontrolowane przez ustawy dotyczące w ogóle koncentracji rynkowej; i dopuszcza się na przykład 40-procentowe panowanie na rynku jednego podmiotu” (…) „gdy na przykład we Francji to jest 7 czy 8 proc., w zależności od różnych rozwiązań legislacyjnych” – wyjaśniał wicepremier.

„Tak, że na pewno musimy to zrobić, bo trzeba w Polsce wprowadzać nowoczesne, cywilizowane reguły prawa” – ocenił Piotr Gliński.

O tym, że dekoncentracja mediów to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes partii Jarosław Kaczyński; później mówił o tym wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zapowiedział on, że projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią.

PAP/RIRM

drukuj