P. Gliński: z okazji stulecia niepodległości w tym roku ok. 400 wydarzeń na całym świecie

Za 240 mln zł, jakie Polska wyda na obchody stulecia odzyskania niepodległości, 64 mln zostanie wydane na „komponent zagraniczny”; w jego ramach tylko w tym roku odbędzie się ok. 400 wydarzeń we wszystkich stolicach świata – powiedział w środę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Piotr Gliński mówił podczas wystąpienia w Sejmie, w trakcie rozpatrywania poprawek Senatu do ustawy ustanawiającej 12 listopada br. świętem narodowym i dniem wolnym od pracy, że 240 mln złotych, jakie Polska przeznaczyła na organizację obchodów stulecia odzyskania niepodległości, to kwota – według niego – znacznie mniejsza niż środki, jakie na ten cel przeznaczyły inne kraje, które również sto lat temu odzyskały niepodległość.

Wicepremier odniósł się w ten sposób do wcześniejszego wystąpienia Jerzego Meysztowicza (Nowoczesna), który stwierdził, że „to, co proponuje PiS na 100-lecie odzyskania niepodległości, to jest jedna wielka kompromitacja”.

„Na sam komponent zagraniczny wydawanych jest 64 mln przez pięć lat i tylko w ciągu tego roku to jest 400 wydarzeń we wszystkich stolicach świat” – oświadczył Piotr Gliński.

W ramach obchodów, jak wskazał, zaplanowano m.in tournée orkiestry Sinfonia Varsovia po Azji, wystawy „polskiego designu w wielu stolicach Europy” czy projekt, w ramach którego na 37 płytach CD wydano sto utworów największych polskich kompozytorów.

„Będą jeszcze 22 koncerty z polską muzyką na 22 scenach świata, od Melbourne po Nowy Jork” – dodał.

Jak mówił, to tylko „drobny urywek” wydarzeń, które odbędą się jeszcze w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

„Zapraszam wszystkich serdecznie na wspólnotowe, radosne, dumne świętowanie stulecia odzyskania polskiej niepodległości” – oświadczył.

PAP/RIRM

drukuj