fot. flickr.com

Wicepremier P. Gliński: Od 1 stycznia 2020 r. dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu będzie Andrzej Betlej

1 stycznia 2020 r. dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski przechodzi na emeryturę, w związku z czym zastąpi go obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. UJ Andrzej Betlej – ogłosił w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Betleja ma zastąpić Andrzej Szczerski.

W piątek w siedzibie MKiDN odbyła się konferencja prasowa pt. „Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki i Muzeum Narodowe w Krakowie. Sukcesy i wyzwania”. Uczestniczyli w niej, oprócz wicepremiera Glińskiego, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

„Chciałbym poinformować o decyzji pana dyrektora prof. Jana Ostrowskiego, decyzji o której pan dyrektor mnie już swojego czasu poinformował, o przejściu na emeryturę z dniem 1 stycznia 2020 r.” – powiedział w piątek Gliński. Jak mówił, jest to przede wszystkim „okazja, żeby panu dyrektor bardzo podziękować za te 30 lat pracy, za to, jak wysoko postawił Wawel”.

„Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcielibyśmy, aby dyrektorem od roku 2020 na Wawelu był pan dyrektor Andrzej Betlej” – dodał minister kultury. Wicepremier Piotr Gliński poinformował, że trzecią zmianą personalną związaną z instytucjami krakowskimi jest ta, że „przewidujemy, iż dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie pan prof. Andrzej Szczerski, były wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wybitny historyk sztuki”.

PAP/RIRM

drukuj