Min. Gliński: zmiany w ustawie abonamentowej mają poprawić finansowanie mediów publicznych

Przygotowana tzw. mała ustawa abonamentowa to skrócona wersja rozwiązania legislacyjnego, które ma poprawić finansowanie mediów publicznych – powiedział dziś wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Minister powiedział w radiowej Jedynce, że główne cele nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych to: wprowadzenie abolicji dla osób zlegających z uiszczaniem opłat abonamentowych, uproszczenie rejestracji odbiorników oraz poprawa skuteczności poboru abonamentu.

Prof. Piotr Gliński wskazał, że tzw. mała ustawa abonamentowa to początek procesu poprawy systemu finansowania mediów publicznych. Resort kultury poinformował, że projekt trafi dziś do konsultacji publicznych.

Duża ustawa abonamentowa, która ma systemowo rozwiązać problem abonamentu, ma wejść w życie od początku przyszłego roku i wymaga ona notyfikacji Unii Europejskiej. Gliński zaznaczył, że opłata, która będzie określona w tej regulacji, będzie niższa niż obecna opłata abonamentowa.

„Mówimy w tej chwili szacunkowo – przy czym decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale idziemy w tym kierunku (…) – żeby to była opłata ok. 6 zł od osoby i będziemy to płacili razem z PIT, CIT, KRUS” – powiedział minister.

Projekt tzw. małej ustawy abonamentowej przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać je Poczcie Polskiej. Regulacja przewiduje też jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

Ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które mają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z projektem Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl