Paryż: Polska złożyła aplikację o zorganizowanie w Łodzi Expo 2022

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zgłosili w środę w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE) w Paryżu kandydaturę Łodzi do organizacji Expo w 2022 r. Tematem Expo w Łodzi ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Chcemy skupić się na tematyce rewitalizacji miejskiej poprzez organizację Expo International 2022 w mieście szczególnym, ciężko doświadczonym przez postindustrialny upadek, z którego miasto to konsekwentnie się podnosi. Polski rząd we współpracy z miastem Łódź podjął decyzję o złożeniu listu notyfikacyjnego do sekretarza generalnego BIE – podkreślił Piotr Gliński w wystąpieniu na Zgromadzeniu Ogólnym BIE.

Wicepremier zaznaczył, że zdecydowanie i determinację rządu w staraniach o organizację Expo 2022 potwierdza obecność na Zgromadzeniu przedstawicieli polskich władz centralnych, regionalnych i lokalnych, pracujących wspólnie nad projektem.

Jako temat wiodący Expo 2022 Gliński zaproponował kompleksową rewitalizację terenów miejskich; ideę odzwierciedlać ma hasło „City Re:Invented”.

Międzynarodowe Biuro Wystaw (franc. Bureau International des Expositions – BIE) jest organizacją skupiającą przedstawicieli 169 krajów, przyznającą prawo do organizacji wystaw światowych.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Zwyczajowo te wystawy odbywają się w miesiącach letnich – od czerwca do września. Wystawę otwiera i zamyka ceremonia wzorowana na olimpijskiej, jednak o mniejszej skali.

Główną atrakcją wystawy są pawilony przygotowane przez uczestników, np. kraje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe oraz korporacje i firmy. Expo powinien towarzyszyć program kulturalno-rekreacyjny, który ma podnieść atrakcyjność miasta-organizatora.

Jeśli Łódź uzyska prawo do organizacji Expo, to – według studium wykonalności przygotowanego przez Deloitte – w 2022 r. miasto odwiedzi przeszło 8 mln gości w ciągu 3 miesięcy trwania wydarzenia. Na obszarze tzw. Nowego Centrum Łodzi powstanie teren wystawy obejmujący 25 ha oraz infrastruktura transportowa konieczna do obsłużenia Expo.

Łódź jest pierwszym kandydatem zgłoszonym do organizacji Expo 2022; kontrkandydaci będą mogli zgłaszać swoje aplikacje do połowy grudnia br. Decyzja BIE w tej sprawie zostanie podjęta w 2017 roku.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl