fot. twitter.com

Prof. P. Gliński: Musimy pokazywać naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami

Świat nie jest świadomy tego, co działo się w Polsce podczas II wojny światowej; musimy pokazywać naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami – powiedział w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W poniedziałek w Berlinie zainaugurowana zostanie działalność pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego. Towarzyszyć jej będzie m.in. wernisaż wystawy poświęcony Witoldowi Pileckiemu oraz spektakl oparty na zapisach snów więźniów Auschwitz.

Minister kultury w rozmowie w TVP Info podkreślił, że Instytut Pileckiego zajmuje się polską pamięcią związaną z terrorem głownie II wojny światowej i po wojnie. Zwrócił przy tym uwagę, że zeznania setek tysięcy polskich ofiar II wojny światowej nigdy nie zostały przetłumaczone na język angielski.

My to robimy. Te zapisy terroru są w tej chwili dostępne w internecie w języku angielskim, tak żeby one trafiły do obiegu naukowego na świecie” – zaznaczył minister.

My musimy naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami na świecie pokazywać. Właśnie po to otwieramy oddział w Berlinie” – oświadczył minister Gliński.

Dodał, że resort planuje otwarcie oddziałów Instytutu Pileckiego także w Nowym Jorku i Izraelu.

Po to żeby prezentować to, co się stało w czasie II wojny światowej i po wojnie w Polsce. Świat tego nie jest świadomy. To jest nasz obowiązek” – podkreślił Piotr Gliński.

Otwarcie oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku. Od kilku miesięcy Instytut Pileckiego współpracuje z Bundesarchiv w zakresie cyfryzacji i udostępniania materiałów, co zaowocowało już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Prowadzony jest także na terenie Polski, Niemiec i Izraela interdyscyplinarny projekt „Ćwiczenie nowoczesności” dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl