P. Gliński: Prawdopodobnie w czerwcu pojadę do Charkowa na groby Polaków zamordowanych przez NKWD

Prawdopodobnie w czerwcu pojadę do Charkowa na groby Polaków zamordowanych przez NKWD – zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP i Polskim Radiem wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

„Od dawna planujemy wyjazd do Charkowa z rodzinami katyńskimi, charkowskimi. Myśmy takie wyjazdy rodzin organizowali do Katynia. W zeszłym roku też byliśmy w Kijowie i teraz planujemy wyjazd do Charkowa i ja jadę z rodzinami na groby zamordowanych przez NKWD Polaków” – zapowiedział wicepremier.

Dopytywany na kiedy zaplanowana jest wizyta, odpowiedział: „chyba czerwiec”.

Na pytanie, czy w trakcie wizyty planowane są jakieś rozmowy, odparł: „czy ta wizyta będzie miała jakiś inny charakter to jest w tej chwili za wcześnie, żeby cokolwiek mówić”.

„Jeżeli chodzi o rozmowy polsko-ukraińskie to myśmy mieli rozmowy z wicepremierem Rozenką, przedstawiliśmy nasze stanowisko i czekamy na odpowiedź strony ukraińskiej, ponieważ pewne ustalenia prezydentów obu krajów w grudniu zeszłego roku były, ale to były jasne ustalenia, my w związku z tym chcieliśmy kontynuować rozmowy dotyczące tych ustaleń i czekamy na stanowisko strony ukraińskiej, akceptujące nasze propozycje związane ze staraniami głów państwa” – podkreślił minister kultury.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa poważny spór wokół wprowadzonego przez stronę ukraińską zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja do spraw historycznych z wicepremierami Pawłem Rozenką i Piotrem Glińskim na czele.

W lutym w Warszawie odbyło się spotkanie Glińskiego i Rozenki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisało następnie w komunikacie, że potrzebna jest kontynuacja rozmów w celu stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium obu krajów.

Po spotkaniu kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy wyraziła „głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski”.

Kancelaria szefa polskiego rządu poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z prezydentem Ukrainy sprzeciwił się próbom nieuzasadnionego zakazania przez władze ukraińskie prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar.

W marcu w trakcie rozmowy telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem premier Morawiecki wyraził nadzieję, że Kijów uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji.

„W odpowiedzi premier Wołodymyr Hrojsman stwierdził, że powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje” – informowała wówczas KPRM.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl