Polska odzyskała cenny obraz Roberta Śliwińskiego „Ulica wraz z ruiną zamku”

Do Polski, dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z FBI, powrócił obraz Roberta Śliwińskiego „Ulica wraz z ruiną zamku”. Dzieło XIX-wiecznego malarza zostało przekazane do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się w siedzibie resortu kultury. W uroczystości wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński, ambasador USA w Polsce Paul W. Jones oraz przedstawiciel FBI.

– Na początku tego roku uzyskaliśmy informację o tym, że na jednej z aukcji internetowej pojawiło się to dzieło, które widniało w naszym katalogu strat wojennych. FBI działa szybko, już w tym roku mamy obraz w Polsce. Chce powiedzieć, że to nie przypadek. My ze stroną amerykańską współpracujemy od 2013 roku, w tym roku odzyskaliśmy już charakterystyczną miniaturę, dzisiaj obraz, który pochodzi z Wrocławia – mówił minister kultury.

We wtorek natomiast udało się wycofać z aukcji obraz Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów”. Obraz znajduje się na liście polskich strat wojennych.

Jego licytacja miała odbyć się w londyńskim domu aukcyjnym. Dzięki działaniom pracowników ministerstwa kultury obraz nie zostanie sprzedany.

W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki staraniom ministerstwa kultury odzyskano ponad 340 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także zostały odnalezione na terenie kraju.

RIRM

 

drukuj