PAP/Darek Delmanowicz

Min. P. Gliński: Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury

Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury, też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia te podstawowe rysy i fundamenty tej kultury – powiedział w piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w uroczystości w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, podsumowującej zrealizowany projekt „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry”, który został dofinansowany przez ministerstwo w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak podkreślił Gliński, dzięki realizacji projektu, Kalwaria Pacławska, którą nazwał perłą polskiej kultury, świeci jeszcze bardziej.

„I to jest wielka satysfakcja” – dodał.

Wicepremier podał, że w ciągu ostatnich 6 lat zrealizowane zostały 152 projekty w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na kwotę 3 mld zł. Z tego programu dofinansowany został również projekt zrealizowany w Kalwarii Pacławskiej.

„To jest wielka satysfakcja, że te pieniądze są tak wspaniale wydawane” – powiedział.

Podkreślił, że w dużej mierze projekty te są związane z naszym dziedzictwem chrześcijańskim, nie tylko katolickim, ale również prawosławnym.

„Taka jest nasza historia” – zauważył szef MKiDN.

Przypomniał, że Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, dzięki m.in. znakomitym specjalistom i urzędnikom.

Wśród kolejnych wydanych przez jego resort pieniędzy Gliński wymienił również 0,5 mld zł „w dużej mierze też europejskich”, które przeznaczone zostały w ostatnich 6 latach na program modernizacji szkolnictwa artystycznego.

„180 budynków, ponad 140 szkół w całej Polsce, także zabytkowych, które dzięki temu programowi zmieniły warunki pracy w polskim szkolnictwie artystycznym” – powiedział.

Kolejnym – zrealizowanym w ostatnich 6 latach w resorcie kultury – był Program Zabytki, na który wydano 1 mld zł.

„Myślę, że zrealizowanych zostało ok. 4 tys. najróżniejszych projektów w całej Polsce. Te wszystkie pieniądze i programy się multiplikują i później mamy taki wspaniały finał jak, tutaj w Kalwarii Pacławskiej” – podkreślił wicepremier Gliński.

Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego projektu. W tym kontekście wymienił m.in. b. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który pochodzi z Przemyśla.

Koszt projektu, który został zrealizowany w Kalwarii Pacławskiej wyniósł ponad 25,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie 21 mln zł, zaś środki własne klasztoru to prawie 3,7 mln zł.

W ramach projektu „Kalwaryjskie Fortalicium Fredry”, którego realizacja rozpoczęła się jesienią 2018 roku, przeprowadzono konserwację i remont obiektów położonych na terenie założenia klasztornego wraz z kaplicami kalwaryjskimi – aby zwiększyć przestrzeń przeznaczoną na cele kulturalne.

W budynku klasztoru m.in. wykonano tynki renowacyjne zewnętrzne, przeprowadzono renowację elewacji, zabezpieczono konstrukcję dachu i wymieniono uszkodzone jego elementy.

We wnętrzu kościoła przeprowadzono prace konserwatorskie malowideł ściennych i drewnianego wystroju kościoła, takich jak: polichromia sklepienia i ściany, chrzcielnica, organy z prospektem i balustradą chóru, konfesjonały, stalle w prezbiterium.

Prace remontowo-konserwatorskie przy drewnianych wystrojach wnętrz czterech kaplic kalwaryjskich: Domu Matki Bożej, Grobu Matki Bożej, kaplicy Ukrzyżowania Pana Jezusa i kaplicy św. Rafała, objęły: konserwację elewacji, oczyszczenie tynków i detali architektonicznych, uzupełnienie ubytków, impregnację strukturalną, a także malowanie i konserwację malowidła ściennego na elewacji frontowej kaplicy Ukrzyżowania.

Zrealizowano też prace konserwacyjne przy drewnianych ołtarzach, obejmujące strukturę, rzeźby i obrazy, w tym uzupełnienie ubytków zaprawy w obrazach i struktury drewnianej oraz snycerki, przywrócono też obiektom struktury i snycerki pierwotną kolorystykę i złocenia.

Przebudowane i rozbudowane zostały też budynki gospodarcze na potrzeby obsługi pielgrzymów i prowadzonej działalności kulturalnej oraz edukacyjnej, w tym też dla osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany został także teren wokół budynku i kupiono niezbędne wyposażenie pokoi, sal konferencyjnych, sal wystawowych, sprzęt multimedialny, system monitoringu oraz sprzęt nagłaśniający.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl