PAP/EPA

Wojna na Ukrainie: rosyjski agresor usiłuje zdobyć Siewierodonieck w obwodzie ługańskim 

Na Ukrainie wojska rosyjskie atakują z kilku kierunków. Wróg używa wszystkich sił i zasobów, by zająć dalsze terytoria i otoczyć ukraińskie wojska.

Mija 93. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. W okolicy miasta trwają zacięte walki. Armia Władimira Putina na kierunku zaporoskim została dodatkowo wzmocniona batalionem pancernym z czołgami – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

– Jesteśmy zmęczeni strachem, bardzo zmęczeni. To oczywiście przerażające, ale nie tak jak wcześniej. Wciąż mamy nadzieję na lepsze jutro – podkreśliła Natalia Kovalenko, mieszkanka Popasnej.

 

Rosjanie rozmieszczają rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi. To może oznaczać, że zamierzają ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę. Rozmowy pokojowe z Rosją nie mają miejsca – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy. Dmytro Kułeba dodał, że sytuacja militarna na wschodzie Ukrainy jest gorsza niż mówią o tym oficjalne informacje. Ukraina potrzebuje teraz ciężkiej broni, aby skutecznie walczyć z Rosją. Niektórzy mieszkańcy kraju nie mają co jeść.

 

– Gdyby ktoś przyniósł jakieś lekarstwo, to byłoby wspaniale. I chleb. Mamy trochę wody, ale chleba nie ma. Prosimy o trochę od żołnierzy – mówił mieszkaniec Ukrainy.

 

Rosyjskie wojska dokonują w Donbasie deportacji i zabójstw ludności cywilnej na masową skalę. Jak zaznaczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, Ukraina zawsze będzie niepodległym państwem i nie da się jej złamać.

 

– Pytanie tylko, jaką cenę nasz naród będzie musiał zapłacić za swoją wolność, a Rosja – za tę bezsensowną wojnę z nami. Wydarzenia nadal można by powstrzymać, gdyby świat traktował sytuację na Ukrainie jako swoją własną. Gdyby mocarstwa tego świata nie bawiły się z Rosją, ale naprawdę naciskały na zakończenie wojny – wskazał Wołodymyr Zełenski.

 

Na Ukrainie nieustannie prowadzone są śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie.

„Dzisiaj mamy blisko 14 tys. spraw, tylko dotyczących zbrodni wojennych, i blisko 6 tys. spraw, które są z tym powiązane. Oznacza to, że mamy ogromną liczbę spraw i każdego dnia mamy ich więcej i więcej: kolejne 100, kolejne 200, zależy od dnia” – poinformowała Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Ukrainy.

 

Głównym celem rosyjskiej agresji była i nadal jest stolica Ukrainy.

 

„(…) Zniszczenie Kijowa to unicestwienie władzy ukraińskiej. To najszybsza metoda podbicia Ukrainy. Dlatego powinniśmy żyć z myślą, że to zagrożenie będzie zawsze”  – akcentowała Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

 

Zdaniem wiceminister obrony Ukrainy, siły ukraińskie czeka bardzo trudny i długotrwały etap wojny i trzeba się liczyć z dalszymi stratami. Zaznaczyła jednak, że Ukraińcy będą walczyć aż do całkowitego wyzwolenia ojczyzny.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl