fot. Pitwitter.com/PiotrGlinski

Jasna Góra i „Niedziela” odznaczone

Jasna Góra została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jest ona przyznawana za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Taką samą odznakę otrzymał Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Wyróżnienia wręczył w sobotę na Jasnej Górze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry minister przyznał, że jest to wyraz podziękowania dla działalności w sferze kultury – nie tylko tej artystycznej, ale także w sensie szerszym: systemu wartości, o który musimy dbać.

– Bardzo istotne jest, żeby pielęgnować integrację, łączność pomiędzy ludźmi w społeczeństwie, żeby pielęgnować wartości, żeby pokazywać co jest istotne, co jest ważne w życiu człowieka – tutaj, w wymiarze doczesnym, ale także tym, którzy są wierzący, którzy dążą do tego, by być wierzącymi, żeby wskazywać tę drogę, która często jest trudna do odnalezienia. I Jasna Góra pełni w sensie szerokim, kulturowym taką rolę – powiedział Piotr Gliński.

Przeor sanktuarium o. Marian Waligóra podkreślił, że wyróżnienie przypomina o tym, jakie znaczenie ma dla Polaków Jasna Góra.

To z jednej strony miejsce o znaczeniu duchowym, religijnym, gdzie ludzie przychodzą w pielgrzymkach modlić się, a z drugiej strony to ważny ośrodek kultury polskiej.

– Jest to promocja tego, co polskie, co jest związane z patriotyzmem, z tym najpiękniej pojętym umiłowaniem tego, co polskie. Uhonorowanie Jasnej Góry odznaczeniem zasług dla kultury polskiej przypomina nam o tym, że Jasna Góra ma dwubiegunowe znaczenie dla Polaków. Z jednej strony, tej najważniejszej, to duchowe, to religijne. Ale druga strona to jest wpisywanie się pięknie w kulturę polską poprzez różne dzieła, które tutaj powstają, powstawały czy są prezentowane – powiedział o. Marian Waligóra.   

Z kolei redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz wyraziła radość, że jej tygodnik otrzymuje wyróżnienie w roku, w którym obchodzi jubileusz 90-lecia.

O przyznanie Jasnej Górze i „Niedzieli” odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wnioskowało Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”.

RIRM

 

 

drukuj