fot. tt/JasnaGoraNews

Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę

Na Jasną Górę przybyła w niedzielę pielgrzymka środowisk kresowych. Jej centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Ignacy Dec.

Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian każdego roku gromadzą na Jasnej Górze tych wszystkich, których łączy dziedzictwo Kresów Wschodnich. Spotkaniu towarzyszy troska o jego zachowanie i przekazanie kolejnym pokoleniom.

„Warunkiem pojednania jest przyznanie się do winy, do grzechu, jest poznanie prawdy historycznej, o wydarzeniach, o zbrodniach” – podkreślał w czasie homilii biskup senior diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec.

– Prawda jest warunkiem wzajemnego przebaczenia i pojednania, bez prawdy nie możemy budować dobrych stosunków między narodami, bez prawdy nie można budować pomyślnej przyszłości. Prawda jest warunkiem podejmowania dzieł miłości i jest drogą do zbawienia – mówił ks. bp Ignacy Dec.

Z tych tragicznych wydarzeń wypływa szczególne przesłanie dla naszego życia narodowego i międzynarodowego.

– Historia jest nauczycielką życia, historia jest naszą nauczycielką, dlatego wracamy do niej, aby się z niej uczyć, by nie powtarzać błędów, by dowiadywać się, do czego prowadzi życie pozbawione szacunku do Bożego prawa. Wracamy do historii, by wyciągać wnioski na przyszłość, na dzisiaj i na jutro naszego życia – wskazał biskup senior diecezji świdnickiej.

Historycy podają szacunkowo, że w Małopolsce Wschodniej wymordowano 100 tys. Polaków, na samym Wołyniu ok. 70 tys., w sumie na Kresach Wschodnich w 1939-1947 r. zamordowano ponad 200 tys. osób narodowości polskiej.

Dziś w Jasnogórskiej kaplicy pamięci odsłonięto dwie tablice. Pierwsza z nich upamiętnia wszystkie ofiary tej zbrodni. Druga natomiast jest wyrazem hołdu dla tych wszystkich Ukraińców, którzy  chronili Polaków przed falą ludobójstwa.

 

 

TV Trwam News

drukuj