fot. Tomasz Strąg

W sobotę na Jasnej Górze będzie obradować Rada Biskupów Diecezjalnych

Synod o młodzieży w Rzymie i Światowe Dni Młodzieży w Panamie, Szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach oraz kształcenie kleryków w seminariach to główne tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, która zbierze się w sobotę 25 sierpnia na Jasnej Górze. Poinformował o tym PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w przededniu uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Rada Biskupów Diecezjalnych spotka się tradycyjnie na Jasnej Górze. Przedmiotem obrad będą ważne sprawy dotyczące Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie.

„Stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie przedstawi przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk. Biskupi będą dyskutowali także nad tym, co chcą przekazać Kościołowi Powszechnemu przez swych przedstawicieli na Synodzie o młodzieży, który odbędzie się w październiku tego roku w Rzymie” – przekazał ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Kapłan dodał, że wśród młodych zostały przeprowadzone ankiety dotyczące tematyki synodu. Na ich podstawie przygotowano dokument, który został przekazany do Stolicy Apostolskiej. W ankiecie internetowej wzięło udział 6 tys. osób. Przy okazji synodu planowane są inicjatywy modlitewne, część młodzieży z Polski będzie obecna w Rzymie, w czasie synodu na Jasnej Górze codziennie będzie odbywało się czuwanie modlitewne z udziałem młodych.

Jeśli chodzi o Światowe Dni Młodzieży w Panamie, to – jak poinformował rzecznik KEP – wybiera się na nie 3,5 tys. młodych z Polski, czyli największa grupa z Europy.

Z kolei o Szczycie Klimatycznym ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach, będzie mówił metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc, nawiązując do encykliki papieża Franciszka „Laudato si”, w której Ojciec Święty wzywa do nawrócenia ekologicznego.

„Sprawy ochrony środowiska są istotne także dla Kościoła w Polsce” – zapewnił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Księża biskupi zapoznają się również z postępem w pracach nad polskim ratio studiorum dla seminariów duchownych, czyli dokumentem dotyczącym kształcenia przyszłych kapłanów. Założenia tego dokumentu przedstawi członek Komisji KEP ds. Duchowieństwa ks. bp Damian Bryl.

Rzecznik Episkopatu podał także, że księża biskupi będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim 25 sierpnia. Natomiast 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, wezmą udział we Mszy św. na jasnogórskim szczycie z udziałem tysięcy pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona zgodnie ze Statutem Konferencji Episkopatu Polski promulgowanym w 2009 r. Do jej kompetencji należy ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących ogólnych kierunków duszpasterskich i administracji diecezji. Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku. W jej obradach bierze udział 44 biskupów diecezjalnych oraz Sekretarz Generalny KEP.

PAP/RIRM

drukuj