fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Msza św. z okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w czwartek na Jasnej Górze

Suma odpustowa w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie w czwartek o godz. 11.00 na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczyć będzie prymasa Polski ks. abp Wojciech Polak – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

W komunikacie przekazanym PAP czytamy, że tradycyjnie podczas sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia. Natomiast dzień wcześniej na Jasnej Górze obradować będzie Rada Biskupów Diecezjalnych.

„Tegoroczne święto wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W wigilię święta, 25 sierpnia o godz. 11.30, w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha otwarta zostanie wystawa +Nie byłoby papieża – Polaka, gdyby nie było Twojej wiary … Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński+. Są na niej niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej – świadek wydarzeń z 1966 r., milenijne korony, ornaty ks. prymasa, piuska i kapelusz kardynalski, pocztówki, obrazki ręcznie wypisane” – napisali autorzy komunikatu.

W środę o godz. 21.00, po modlitwie Apel Jasnogórski, rozpocznie się koncert plenerowy, wielkie oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów i kompozytorów.

„To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję, w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali dwaj krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka. Wstęp na koncert jest bezpłatny” – poinformowano w komunikacie.

Zaznaczono też, że na uroczystości przybywają kolejne tysiące pielgrzymów: pieszych i rowerowych.

„Już rozpoczął się tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Najwięcej grup wejdzie we wtorek i w środę. To głównie grupy parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale są też diecezjalne pielgrzymki; diecezji opolskiej, gliwickiej, arch. łódzkiej, diecezji tarnowskiej i Pielgrzymka Zagłębiowska (diecezji sosnowieckiej)” – stwierdzili autorzy komunikatu.

Poinformowali, że na Jasną Górę już dotarły pielgrzymki: opolska i gliwicka, we wtorek dotrze m.in. 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka a w środę m.in. Piesza Praska Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła i Piesza Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej.

„Przybywające na odpust 26 sierpnia pielgrzymki są bardzo różnorodne, wyróżniają je emblematy, parafialne proporce, sztandary, idą w nich druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestry dęte czy przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich” – czytamy.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę dotrą znaki Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

„Ich peregrynacja to forma duchowego przygotowania do spotkania młodych z papieżem w Lizbonie za dwa lata” – napisano w piśmie.

26 sierpnia obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Uroczystość zatwierdził papież Pius X w 1904 roku – na początku tylko dla Jasnej Góry i ówczesnej diecezji włocławskiej. W 1931 r. Papież rozciągnął obchody święta na całą Polskę wyznaczając dzień 26 sierpnia oraz zatwierdzając nowy tekst Mszy św. i brewiarza.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl