fot. MKiDN

MKiDN: Wiceminister kultury Jarosław Sellin spotkał się z austriacką delegacją w sprawie upamiętnienia w Gusen

Współpraca przy powstaniu nowego upamiętnienia w miejscu obozu koncentracyjnego w Gusen w Austrii była głównym tematem spotkania wiceministra kultury Jarosława Sellina z delegacją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Austrii, które odbyło się w siedzibie MKiDN – podał resort kultury w piątek.

Jak poinformowało ministerstwo kultury, „z ramienia MSW Republiki Austrii w rozmowie wzięli udział Hermann Feiner – szef sekcji w austriackim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, który nadzoruje sprawy miejsc pamięci, oraz dr Wolfgang Paul, który od przyszłego roku będzie pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Doradczej Miejsca Pamięci Mauthausen”. [czytaj więcej]

„Podczas spotkania wiceminister Sellin podziękował delegacji austriackiej za istotną zmianę, która zaszła w austriackiej polityce pamięci. Sprawa upamiętnienia w Gusen została ujęta w umowie koalicyjnej rządu Austrii w styczniu 2020 roku, a w maju br., podczas oficjalnych obchodów wyzwolenia obozów Mauthausen-Gusen, rząd austriacki ogłosił informację o wykupieniu części terenów byłego obozu koncentracyjnego. W dalszym ciągu prowadzone są negocjacje z obecnymi właścicielami dotyczące wykupu kolejnych obiektów, które miałyby stanowić teren przyszłego Miejsca Pamięci” – poinformowało MKiDN.

Jak dodano, wiceminister Jarosław Sellin podkreślił gotowość strony polskiej do podzielenia się doświadczeniem w kwestii tworzenia miejsc pamięci na terenach byłych obozów koncentracyjnych i zagłady oraz wolę współpracy polskich naukowców, historyków, konserwatorów i muzealników przy tworzeniu upamiętnienia w Gusen.

PAP

drukuj