fot. facebook.com/Witold Repetowicz

[TYLKO U NAS] Red. W. Repetowicz: Jeżeli Ukraina liczy na to, że Turcja wesprze ją w walkach z Rosją, to się myli. Turcja tego nie zrobi, a jedynie sprzeda Ukrainę Rosjanom w zamian za ustępstwa rosyjskie w Idlibie

Ukraina robi błąd, jeśli chodzi o strategię dotyczącą kryzysu w Donbasie, który polega na współpracy z Turcją (…). Jeżeli Ukraina liczy na to, że Turcja wesprze ją w walkach z Rosją, to się myli. Turcja tego nie zrobi, a jedynie sprzeda Ukrainę Rosjanom w zamian za ustępstwa rosyjskie w Idlibie – powiedział Witold Repetowicz, redaktor Defence24, ekspert ds. międzynarodowych, w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja.

Ukraina obawia się rosyjskich wojsk, które zostały ulokowane przy ich wschodniej granicy. Red. Witold Repetowicz zwrócił uwagę na powiązanie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej z potencjalną kolejną ofensywą Rosji na terenach Ukrainy.

– Z całą pewnością wznowienie walk na Ukrainie miałoby negatywne skutki. Wydaje mi się, że eskalacja na granicy z Białorusią jednak wskazuje na chwilowe uspokojenie sytuacji. Jeżeli chodzi o sytuację na Ukrainie, to ewentualne operacje rosyjskie musiałyby być powiązane z innymi działaniami na innych frontach. Wydaje mi się, iż nie jest to odpowiedni moment na taką eskalację – wskazał redaktor Defence24.

– Eskalacja na granicy z Białorusią pełniłaby rolę maskującą, odwracającą uwagę od sytuacji na Ukrainie. W tej chwili Mińsk i Moskwa postanowiły się chwilowo wycofać z działań na naszej granicy. Trzeba jednak podkreślić, że ponowna eskalacja może wystąpić za kilka miesięcy – dodał.

Ekspert do spraw międzynarodowych odniósł się do działań podejmowanych przez Ukrainę.

– Uważam, że Ukraina robi błąd, jeśli chodzi o strategię dotyczącą kryzysu w Donbasie, który polega na współpracy z Turcją. Naturę relacji rosyjsko-tureckich można było zauważyć przy naszym kryzysie. W momencie gdy Turcja została przyciśnięta zagrożeniem kroków odwetowych w związku z jej udziałem w działaniach migracyjnych, to kryzys deeskalował, bo Turcja zaczęła się z niego wycofywać. Jeżeli Ukraina liczy na to, że Turcja wesprze ją w walkach z Rosją, to się myli. Turcja tego nie zrobi, a jedynie sprzeda Ukrainę Rosjanom w zamian za ustępstwa rosyjskie w Idlibie – podsumował red. Witold Repetowicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl