fot. PAP/EPA

Min. Waszczykowski o wyborach na szefa RE: Tuska nie zgłosiło żadne państwo

Donald Tusk nie powinien być brany pod uwagę jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo nie został zgłoszony przez żadne z państw UE – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

W Brukseli odbyło się wczoraj posiedzenie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Wśród tematów pojawiła się kwestia kandydata na stanowisko tzw. prezydenta Europy.

Polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, wysyłając notę do przewodniczącej obecnie Unii Malty. Nie poparł Tuska.

To jest jedyny kandydat ze strony państwa członkowskiego – mówił o Jacku Saryusz-Wolskim minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

– Inne kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie nie powinny być brane pod uwagę – podkreślił szef polskiego MSZ.

W lutym, w trakcie nieformalnego szczytu Unii Europejskiej na Malcie, Donald Tusk zadeklarował, że gotów jest pozostać przewodniczącym Rady Europejskiej na drugą 2,5-roczną kadencję.

Jego pierwsza kadencja wygaśnie z końcem maja i – zgodnie z traktatem UE – może zostać odnowiona. Tusk ma poparcie Europejskiej Partii Ludowej.

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowe posiedzenie przywódców państw unijnych. Wtedy to najprawdopodobniej zapadnie decyzja o przyszłości Donalda Tuska.

RIRM

drukuj