68. rocznica śmierci legendarnego „Zapory”

Dziś mija 68 lat od śmierci majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora – legendarnego dowódcy oddziałów Armii Krajowej oraz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W listopadzie 1948 roku komunistyczny sąd skazał go na siedmiokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano niespełna pół roku później.

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, urodzony w Dzikowie Hieronim Dekutowski, przyłączył się do jednostek Wojska Polskiego. Rozpoczął walkę z niemieckim okupantem. Od stycznia do lipca 1944 roku jego oddział partyzancki przeprowadził 83 akcje bojowe i dywersyjne. W trakcie akcji „Burza” jego grupa ochraniała sztab Komendy Okręgu. W sierpniu podjął nieudaną próbę pomocy powstańcom warszawskim. Po wojnie nie zaprzestał walki. Kontynuował akcje wymierzone przeciwko aparatowi władzy komunistycznej. Ostatni rozkaz wydał we wrześniu 1947 roku, następnie przekazał dowództwo kapitanowi Zdzisławowi Brońskiemu ps. Uskok.

We wrześniu 1947 został aresztowany przez UB. Wyrok w sprawie miał ogłosić Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. Legendarnego „Zaporę” skazano na siedmiokrotną karę śmierci. Dekutowski przygotowywał ucieczkę, o której władze więzienia powiadomił jeden z więźniów kryminalnych. Skatowany przez komunistów, oczekiwał na śmierć. Wyrok wykonano 7 marca 1949 roku. Decyzja komunistycznego sądu została unieważniona po 45 latach.

„Zapora” został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzją resortu obrony narodowej bohater będzie patronował jednej z trzech pierwszych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl