A. Macierewicz: trwają rozmowy z Ukrainą ws. produkcji wspólnego śmigłowca

Polska i Ukraina w przyszłości mogą wyprodukować śmigłowiec, który byłby przeznaczony dla strefy Europy Środkowej. Minister obrony Antoni Macierewicz w programie „Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam poinformował, że w tej sprawie trwają rozmowy ze stroną ukraińską.  

Rząd niedawno zdecydował, że nie zakupi 50 francuskich helikopterów wielozadaniowych dla polskiej armii. Przesądziły o tym rozmowy o offsecie.

Szef resortu obrony powiedział, że rozpatrywane są wstępne oferty PZL Mielec i PZL Świdnik. Dodał, że niezależnie od kontraktu na 50 maszyn ministerstwo rozmawia z producentami ukraińskimi o produkcji środkowoeuropejskiego śmigłowca.

– Myślę, że to byłaby zupełnie nowa konstrukcja, ale bazująca na potencjale poszczególnych krajów. Wiadomo, że Ukraińcy mają znakomite silniki. My z kolei mamy zdolności tworzenia skorupy kompozytowej itd. Są tutaj różne możliwości, które razem zebrane mogłyby dać naprawdę ciekawy produkt dla Polski i innych krajów Europy środkowej – wskazywał minister Antoni Macierewicz.

Kontrakt na zakup Caracali podpisał jeszcze rząd PO – PSL. Umowa opiewała na ponad 13 mld zł.

Politycy Platformy chcą powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać okoliczności zakupu śmigłowców na polskiej armii. Zakres jej prac miałby objąć zarówno badanie przetargu ws. Caracali, jak również decyzji o kupnie maszyn Black Hawk.

RIRM

drukuj