B. Szydło: to nie jest rezolucja merytoryczna, a polityczna

To nie jest rezolucja merytoryczna, a polityczna – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu na antenie TVP INFO odniosła się do przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji ws. Polski. Dokument opracowali m.in. chadecy, do których należą także europosłowie Platformy Obywatelskiej.

PE w rezolucji ocenił, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności.

Prezes Rady Ministrów stwierdziła, że odczytuje rezolucję wyłącznie w kategoriach politycznych. W jej ocenie europarlament nie odniósł się do wszystkich aspektów sporu wokół TK. Premier dodała, że uchwalony  dokument nie jest wymierzony w jej rząd, ale w Polskę.

– Ci wszyscy polscy politycy, którzy dzisiaj podnieśli w europarlamencie rękę za przyjęciem tej rezolucji, powinni usiąść w tej chwili w zaciszu swoich brukselskich gabinetów i zastanowić się, czy ta decyzja była decyzją, którą powinien podejmować polski polityk. Czy którykolwiek z nich stanął w obronie polskiego państwa na arenie międzynarodowej, czy też nie? – mówiła premier Beata Szydło.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, a także dwie małe eurosceptyczne partie zgłosiły odrębne projekty rezolucji o sytuacji w Polsce. Ponieważ PE przyjął rezolucję popieraną przez większość frakcji, nad którą głosowano w pierwszej kolejności, pozostałe trzy projekty w ogóle nie zostały rozpatrzone.

RIRM

drukuj