fot. twitter.com/kultura_gov_pl

P. Gliński o wystawie „Kolekcjonerstwo Potockich”: W odnowionych galeriach czekają wspaniałe zbiory

W odnowionych Galeriach na piętrze pałacu czekają wspaniałe zbiory, będące efektem pasji kolekcjonerskich przedstawicieli rodu Potockich – napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do uczestników wernisażu wystawy „Kolekcjonerstwo Potockich” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

„Gratuluję Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otwarcia nowej ekspozycji stałej, którą – po trwających wiele lat pracach remontowych w przestrzeniach rezydencji – Muzeum udostępnia publiczności” – napisał szef resortu kultury w liście, który odczytał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.

Zwrócił uwagę, że „w odnowionych Galeriach na piętrze pałacu czekają wspaniałe zbiory, będące efektem pasji kolekcjonerskich przedstawicieli rodu Potockich, do których należał Wilanów w końcu XVIII i w XIX wieku”.

Prof. Piotr Gliński podkreślił, że dzięki nowej ekspozycji stałej Muzeum zaprezentuje publiczności liczne zespoły obiektów poświęconych bohaterom polskiej historii i upamiętniających dramatyczne dzieje walki o nieodległość.

„W wilanowskiej kolekcji rycin, należącej niegdyś do jednych z najważniejszych w kraju, nie zabraknie grafik o wymowie patriotyczno-historycznej, w tym np. prezentujących wydarzenia z powstania listopadowego. Zwiedzający będą też mogli obejrzeć zbiór obiektów związanych z historią i ikonografią Wilanowa” – napisał szef resortu kultury.

Podkreślił, że efektem działań modernizacyjnych jest też przywrócenie pamięci o dawnej wilanowskiej bibliotece, w której, poza księgozbiorem, prezentowane będą najważniejsze dzieła malarskie zgromadzone w zasobach dawnej rezydencji króla Jana III – przede wszystkim pochodzący z kolekcji zapoczątkowanej przez Stanisława Kostkę i Aleksandrę Potockich słynny obraz „Salvator Mundi”, uznawany niegdyś za dzieło samego Leonarda da Vinci oraz dzieła związane z twórczością Rubensa.

„Długofalowy wysiłek zespołu pracowników Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, włożony w realizację inwestycji, zaowocował nie tylko otwarciem nowej wystawy i nowych przestrzeni ekspozycyjnych zaaranżowanych według historycznego kształtu wnętrz galerii, ale także modernizacją muzealnej infrastruktury, która w pełni odpowiada współczesnym standardom konserwatorskim i wystawienniczym” – zwrócił uwagę wicepremier.

Podkreślił również, że otwarcie wystawy jest efektem działań inwestycyjnych, które na przestrzeni ostatnich lat były realizowane w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dzięki wykorzystaniu środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. „Restauracja i zabezpieczenie symbolu polskiego dziedzictwa kulturowego – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2017-2019”.

„Jako ministra kultury i dziedzictwa narodowego cieszy mnie dodatkowo fakt, że wiele ważnych działań Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie realizowanych jest także dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu ministerialnego Infrastruktura Kultury” – napisał.

„Proszę przyjąć wyrazy uznania i głębokiej wdzięczności dla całego zespołu zaangażowanego w realizację ważnej i otwierającej nowy rozdział w historii Muzeum inwestycji” – zakończył list prof. Piotr Gliński.

„Kolekcjonerstwo Potockich” to nowa wystawa stała Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, która dostępna będzie od 1 kwietnia. Prezentowane na niej dzieła stanowią „efekt pasji kolekcjonerskich właścicieli rezydencji wilanowskiej z rodu Potockich”.

Na profilu facebookowym Muzeum przypomniano, że w 1805 r. Aleksandra i Stanisław Kostka Potoccy udostępnili swoje zbiory publiczności i tym samym stworzyli pierwsze na ziemiach polskich muzeum sztuki.

„Dzieło to kontynuowali ich syn Aleksander, a potem wnuk August i jego żona Aleksandra – przyczynili się oni do rozbudowy kolekcji i popularyzacji wilanowskiej rezydencji” – wskazano w informacji.

Jak wyjaśniono, „celem tych działań było m.in. pielęgnowanie pamięci o historii i momentach świetności Rzeczypospolitej, której w tym czasie próżno było szukać na mapie Europy”.

Wystawę dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl