fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Nowy Jork: prezydent A. Duda oraz min. P. Gliński wzięli udział w 86. Paradzie Pułaskiego

W Nowym Jorku odbyła się 86. Parada Pułaskiego. To najważniejsze święto amerykańskiej Polonii. W tym roku po raz pierwszy w historii na czele pochodu maszerował urzędujący prezydent RP, Andrzej Duda. Towarzyszył mu minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

W przemówieniu Andrzej Duda powiedział, że przybył tu, co poczytuje za wielki zaszczyt, by z całego serca podziękować rodakom za to, że są z nami i zza oceanu wspierają naszą Ojczyznę.

Jak zauważył, Polonia miała wielkie zasługi w zrzuceniu komunistycznych sowieckich kajdanów w 1989 r. oraz we wstąpieniu Polski do NATO.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1708551789576966187

Dzięki waszemu wsparciu są u nas wojska amerykańskie, jesteśmy w ścisłym sojuszu – wskazał prezydent Andrzej Duda i prosił Polonię o dalsze wsparcie.

Jestem tu dzisiaj z wami, żeby was o to wsparcie nadal prosić, byście nie zapominali o Polsce, byście nie zapominali o nas, byście cały czas lobbowali u władz amerykańskich o to, by Polska była wspierana, by sojusz pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi także od strony USA był zacieśniany. To wszystko, co do tej pory, to wasza ogromna zasługa, ale bardzo liczymy na jeszcze. Dzisiaj musimy wspólnie budować przestrzeń bezpieczeństwa w naszej części Europy – akcentował Andrzej Duda.         

Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem „Celebrując Polskę i Amerykę broniące wolności”. Piątą Aleją w centrum Manhattanu przeszły tysiące osób, w tym grupy, organizacje i zespoły polonijne z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii.

Parada Pułaskiego jest organizowana od 1937 roku. Jest drugą, najstarszą paradą etniczną w Nowym Jorku. Wydarzenie co roku odbywa się w pierwszą niedzielę października.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl