fot. twitter.com/PiotrGlinski

P. Gliński o dziedzictwie historycznym: Zrobiliśmy bardzo dużo przez cztery lata

Dobrze, że realizujemy to, co należy robić. W obszarze dziedzictwa historycznego ja mam czyste sumienie. Zrobiliśmy bardzo dużo przez cztery lata – powiedział dziś w radiowej Jedynce wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Komentując zarzuty opozycji związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, wicepremier Gliński powiedział, że „ten przykład jest bardzo dobry”.

„Wiele inwektyw po stronie opozycji. Jednocześnie nawet osoby z tamtej strony przyznawały, że przez lata nikt się nie zajmował Westerplatte, to było miejsce zaniedbane. Naprawdę miejsce, które – gdańszczanie zwłaszcza to wiedzą – było po prostu zaśmiecone i o które nie dbano” – podkreślił.

„A przede wszystkim nie było tam nowoczesnego, normalnego upamiętnienia pola bitwy, szalenie symbolicznego, szalenie ważnego w polskiej historii” – ocenił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przypomniał, że MKiDN „na nowo powołało Muzeum Westerplatte cztery lata temu”.

„Ponieważ nie mogliśmy tam wiele nowych rzeczy robić, gdyż teren w dużej mierze należał do miasta, rozpoczęliśmy badania archeologiczne, bo to jest pierwsza rzecz, którą należy zrobić na takim polu bitwy” – powiedział.

Minister Piotr Gliński wskazał, że „to już jest piąty sezon badań archeologicznych, które teraz przynoszą między innymi odkrycia szkieletów, szczątków obrońców Westerplatte”.

„Okazało się, że Niemcy po prostu nie zrobili właściwych ekshumacji, porzucili te ciała. I one pod niewielką warstwą ziemi po prostu leżały przez całe lata. Myśmy po tym chodzili, można powiedzieć” – wyjaśnił Gliński.

„Dobrze, że realizujemy to, co należy robić. W obszarze dziedzictwa historycznego ja mam czyste sumienie. Zrobiliśmy bardzo dużo przez cztery lata. (…) Będziemy dalej systematycznie porządkowali polską historię także i w tym sensie. No przecież wszyscy się zgodzimy, że to niemożliwe, straszne, by szczątki obrońców Westerplatte po prostu gdzieś tam były porzucone i wszyscy po nich chodzili” – podkreślił.

Prowadzone od 2016 r. przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku (jest ono oddziałem Muzeum I Wojny Światowej) prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po zakończeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 roku.

W sumie dotychczasowe badania objęły około 18 tys. m kw., co stanowi trzy procent powierzchni dawnej składnicy na Westerplatte. Prace archeologiczne mają być kontynuowane w kolejnych latach.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl