Resorty finansów i kultury chcą zwiększyć limit ulgi dla twórców

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że ich resorty chcą dwukrotnego zwiększenia limitu ulgi dla twórców.

Limit zostanie zwiększony z ok. 80 tys. zł do ok. 160 tys. zł. Propozycja wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – wyjaśniał wicepremier Piotr Gliński.

– W Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpisane są elementy rozwojowe związane z kulturą, w tym z kulturą cyfrową, z przemysłami kreatywnymi. My naprawdę liczymy i wiemy, że to są najbardziej dynamiczne czynniki rozwojowe. Kultura to także gospodarka i jest to ta kreatywność, która na styku technologii, gospodarki i kultury jest nam bardzo potrzebna, abyśmy byli państwem innowacyjnym oraz nowoczesnym – podkreślał Piotr Gliński.

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazał, że cieszy się, iż idziemy w ślady marszałka Józefa Piłsudskiego. Polityk przypomniał, że to właśnie on w 20-leciu międzywojennym dał artystom pewne preferencje podatkowe.

– Artyści, malarze, kompozytorzy i naukowcy mogli budować polską rzeczywistość i wyobraźnię tamtych czasów. My dziś też artystom, tym z XXI w., grafikom komputerowym, programistom chcemy ulżyć w ten sposób, żeby dać im lepszą przestrzeń do działania – akcentował Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Mateusz Morawicki podkreślił też, że najlepsze wynalazki rodzą się na styku sztuki i technologii.

Podniesienie limitu ulgi dla twórców ma kosztować budżet ok. 200 mln zł, które Ministerstwo Finansów chce wygospodarować z uszczelniania systemu VAT.

Ulgi dla twórców zlikwidował rząd PO-PSL w 2012 r. We wtorek o przyjęciu propozycji zadecyduje rząd.

RIRM

drukuj