fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rząd buduje sieć nowoczesnych muzeów

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. Piotr Gliński, poinformował, na jakim etapie jest rząd, jeśli chodzi o budowę sieci nowoczesnych muzeów.

W trakcie wystąpienia w Sejmie wicepremier prof. Piotr Gliński zwracał uwagę na wieloletnie zaniedbania w polskiej polityce pamięci. Wyjaśnił, że w kraju nie powstawały muzea, a brak pamięci i tożsamości osłabia wspólnotę polityczną. Polityk uznał działania poprzedników za celowe i zarzucał im m.in. brak wsparcia finansowego dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Wyliczał przy tym projekty podjęte po 2015 roku. Część z nich została już zrealizowana.

– Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ale to my daliśmy impuls i ono zaczęło być budowane po 2015 roku. Do tego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem razem z samorządem województwa – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury mówił o flagowym projekcie, jakim jest budowa Muzeum Historii Polski. Inwestycja kosztuje miliard złotych. Ofertę muzealną mają też uzupełniać Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Badań Polarnych czy Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Niedawno otwarte zostało Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Na mapie polskich instytucji muzealnych pojawi się również Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. Wicepremier zaznaczył, że powołane zostało już Muzeum Getta Warszawskiego, zbudowano muzeum w Sobiborze, a oferta Muzeum w Auschwitz jest rozbudowywana.

– Treblinka – tam też projekt jest rozstrzygnięty i będzie godne muzeum, nie za duże, ale takie jak powinno być w tym miejscu. Do tego dochodzi Muzeum Piaśnickie. Jedna z naszych pierwszych decyzji dotyczyła zakupu w Wejherowie strasznej willi, w której mieściło się gestapo, a przedtem w tych rejonach mieszkał lider polskiej inteligencji, którego dwie córki zostały zamordowane w Piaśnicy – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Łącznie, jak wyjaśnił wicepremier, o 100 proc. zwiększona została liczba muzeów, za które współodpowiedzialne jest państwo. W jego ocenie przez 7 lat zrobiono tyle, co przez poprzednie lata transformacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl