[TYLKO U NAS] Wicepremier P. Gliński: Muzeum „Pamięć i Tożsamość” bardzo dobrze wpisuje się w walkę o pamięć historyczną

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” bardzo dobrze wpisuje się w walkę o pamięć historyczną. To jest instytucja, którą współprowadzimy razem z Fundacją „Lux Veritatis”. Budowa przebiega bardzo sprawnie. Tematem głównym będzie przedstawienie historii Polski poprzez św. Jana Pawła II, ale także bardzo istotnym elementem będzie prezentacja notacji, które dotyczą relacji polsko-żydowskich z czasów II wojny światowej – podkreślił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Telewizją Trwam.

W Toruniu powstaje Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, powołane w ramach Fundacji Lux Veritatis, współtworzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki Papieża Polaka. Muzeum posłuży także dialogowi polsko-żydowskiemu.

Muzeum powstanie między kampusem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” bardzo dobrze wpisuje się w walkę o pamięć historyczną. To jest instytucja, którą współprowadzimy razem z Fundacją „Lux Veritatis”. Budowa przebiega bardzo sprawnie. Tematem głównym będzie przedstawienie historii Polski poprzez św. Jana Pawła II, ale także bardzo istotnym elementem będzie prezentacja po raz pierwszy tych 40 tysięcy notacji, które dotyczą relacji polsko-żydowskich z czasów II wojny światowej i które są gromadzone w Toruniu od wielu lat. Fundacja, ośrodek toruński koordynuje pracę różnych zespołów badawczych, które od lat zbierają te relacje – mówił prof. Piotr Gliński.

Budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” jest niezwykle ważna dla państwa polskiego, gdyż – jak zaznaczył wicepremier – w naszym kraju wciąż jest zbyt mało muzeów.

– Wciąż w Polsce jest za mało muzeów. Na tle europejskim jesteśmy mniej więcej dwukrotnie słabsi, ponieważ na tysiąc mieszkańców mamy dwukrotnie mniej instytucji muzealnych niż w innych krajach europejskich. Mamy jeszcze sporo do odrobienia. To wynika z zaniedbań PRL-owskich i III RP – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

radiomaryja.pl

drukuj