fot. PAP/Roman Zawistowski

Ostatni dzień obrad Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

W Łodzi trwają obrady Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podsumowujące polskie przewodnictwo w OBWE. W drugim i ostatnim dniu szczytu szef polskiego MSZ, Zbigniew Rau, symbolicznie przekaże przewodnictwo w Organizacji ministrowi spraw zagranicznych Macedonii Północnej, która będzie przewodniczyć OBWE w 2023 roku.

W tym roku pracami Organizacji kierowała Polska. W ocenie politologa Karola Maszoty nasz kraj dobrze wykorzystał ten czas.

– Polska dyplomacja bardzo jasno i stanowczo wyrażała swoje opinie dotyczące kwestii polityczno-militarnych, gospodarczych i ludzkich, do czego została stworzona OBWE. Organizacja zabiegała o wspieranie Ukrainy, wspierała ludność, która emigrowała na skutek wojny. Myślę, że był to okres dobrze przepracowany przez polską dyplomację i przez pana ministra Zbigniewa Raua – mówił Karol Maszota.

W tym momencie w Łodzi odbywa się trzecia sesja plenarna Rady Ministerialnej OBWE. Po niej zaplanowano sesję zamknięcia, a także konferencję szefów MSZ Polski i Macedonii Północnej oraz sekretarz generalnej OBWE.

Szczyt Organizacji odbywa się bez udziału szefa rosyjskiej dyplomacji, Siergieja Ławrowa, któremu Polska nie wydała wizy wjazdowej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl