fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Szwajcarski koncern inwestuje w Krakowie – docelowo zatrudni ok. 2 tys. osób

Szwajcarki koncern planuje kolejną inwestycję w Polsce, ma zatrudnić blisko 2 tys. osób. Firma ABB chce utworzyć zaawansowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Koncern ma zatrudnić specjalistów, którzy będą świadczyć usługi z zakresu finansów i systemów informatycznych. To efekt rozmów m.in. resortu rozwoju z zagraniczną spółką. Centrum ma być otwarte w drugiej połowie marca.

Inwestycji zagranicznych nie da się uniknąć, ważne by pieniądze, które do nas płyną były mądrze gospodarowane i stwarzały możliwości Polakom- wskazał dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– To inwestycja bezpośrednia. To inwestycja portfelowa. Nie jest to tzw. gorący pieniądz jak mówią finansiści. Są to realne miejsca pracy, będą to realne produkty i będzie to także realne wzmocnienie polskiego eksportu, bo przecież nie wszystko, co firma ABB na naszym terytorium wyprodukuje zostanie w naszej gospodarce. Szwajcaria jest ważnym partnerem dla nas.  Jest to też powód, dla którego powinniśmy się cieszyć. Szwajcaria jest też partnerem z którym powinniśmy dbać o relacje. Szwajcaria to nie tylko czekoladki, to nie tylko banki, nie tylko piękne krajobrazy, ale to także zaawansowana technologicznie, wydajna gospodarka – zaznaczył Marian Szołucha.

Spółka zamierza ponadto rozszerzyć współpracę z krakowskimi ośrodkami akademickimi m.in. Politechniką Krakowską i Akademią Górniczo-Hutniczą. Firma otrzyma ponad 4 mln zł grantu na zatrudnienie w ramach programu wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki 2011-2023. Negocjowana jeszcze umowa przewiduje, że firma musi zainwestować 11 mln zł i zatrudnić 784 osoby, w tym 95 proc. z wyższym wykształceniem. ABB to szwajcarska firma z branży energetycznej oraz automatyki przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia ok. 135 tys. osób w blisko 100 krajach.

RIRM

drukuj