fot. PAP/Marcin Bielecki

Premier RP: Biało-czerwona wymaga od nas tego, żeby trzymać ją w swoim sercu

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystym podniesieniu flagi państwowej w Szczecinie. Ceremonia odbyła się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W obchodach wzięli także udział m.in. szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

Podniesieniu flagi państwowej towarzyszył ceremoniał wojskowy z udziałem żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Najważniejsze, żebyśmy niezależnie od różnic, mieli Polskę w sercu. Kochali ją, bo jest naszą przyszłością – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Te kolory biało-czerwone, ta flaga powiewała na polach bitew: polach bitew II wojny światowej, nad płonącą Warszawą, pod Tobrukiem, na Monte Cassino. Ona zawsze wyznaczała nam naszą przyszłość i była naszym drogowskazem. Dzisiaj, po stuleciach walk, biało-czerwona wymaga od nas tego, żeby trzymać ją w swoim sercu – zaznaczył szef rządu.

Szef MSWIA Joachim Brudziński wskazał z kolei, że teraźniejszość została okupiona krwią naszych bohaterów, ale tej przeszłości zawsze towarzyszyły barwy narodowe.

– Ta nasza teraźniejszość, to jest zadanie dla nas – polityków naszego pokolenia, wszystkich mieszkańców – aby oddać piękny polski Szczecin naszym następcom. Dlatego ta przyszłość, o której mówił też pan premier, jest i będzie w rękach tych, którzy tutaj dzisiaj z nami są – polskich harcerzy, polskiej młodzieży. Musimy uczynić wszystko, żeby ta młodzież chciała zostawać w Szczecinie, chciała studiować na tej ziemi, a nawet wyjeżdżając na studia do innych ośrodków akademickich – chciała tutaj wracać i aby zawsze w sercu miała miłość do biało-czerwonej – mówił minister.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.  W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl