fot. flickr.com

Londyn: Premier M. Morawiecki oraz przedstawiciele rządu wezmą udział w polsko–brytyjskich konsultacjach międzyrządowych

Różne scenariusze Brexitu oraz współpraca w ramach NATO – to główne tematy polsko–brytyjskich konsultacji międzyrządowych, które dziś odbędą się w Londynie.  

Do Wielkiej Brytanii udaje się premier Mateusz Morawiecki. Towarzyszyć ma mu m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, a także finansów oraz przedsiębiorczości i technologii. 

Wizyta szefa polskiego rządu w Londynie rozpocznie się od spotkania z premier Theresą May. Sesja plenarna polskiej i brytyjskiej delegacji odbędzie się po spotkaniu szefów obu rządów z przedstawicielami Polonii. Tematem przewodnim będzie Brexit. 

Niewykluczone, że brytyjski parlament nie ratyfikuje obecnej umowy rozwodowej. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał na konferencji prasowej, że Polska jest przygotowana również na bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE. 

– Widać wyraźnie, że może się zdarzyć różnie. Może być również tak, że nie będzie umowy podpisanej, nie będzie umowy ratyfikowanej np. przez parlament brytyjski – wtedy musimy się przygotować, że po 29 marca 2019 roku, czyli już wkrótce, Wielka Brytania po prostu wyjdzie z Unii Europejskiej, co nie znaczy przecież, że wychodzi z Europy czy zrywa wszelkie relacje handlowe. Wręcz przeciwnie – mam głęboką nadzieję, że rozsądek zwycięży, że nawet w przypadku, jeśli będzie to bezumowne wyjście, to bardzo szybko uda się wypracować mechanizmy handlowe, mechanizmy współpracy zagranicznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Szef polskiego rządu wyraził też nadzieję, że dzisiejsze konsultacje międzyrządowe z Wielką Brytanią potwierdzą bliskość naszych relacji mimo Brexitu i to, jak głęboka wymiana handlowa, współpraca inwestycyjna i gospodarcza mogą budować dobre wzajemne relacje.

RIRM

drukuj