fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w tym tygodniu spotka się z szefem KE Jean-Claud Junckerem

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec tygodnia spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claud Junckerem. Wśród tematów rozmów mają znajdować się kwestia praworządności oraz polskie reformy systemu sądownictwa.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski poparł w rezolucji działania Komisji Europejskiej w sprawie uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Spośród 617 obecnych na sali europosłów za rezolucją opowiedziało się 422, w tym pięciu z Platformy Obywatelskiej. Przeciw było 147 europosłów, a 48 wstrzymało się od głosu.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski podkreślił, że Polska nie powinna zaprzątać uwagi europejskich urzędników.

– Są kraje, w którym giną dziennikarze śledczy; są kraje, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, jak Malta; są kraje, w którym łamie się podstawowe prawa obywatelskie, jak Hiszpania; są więźniowie polityczni. Polska naprawdę nie należy do krajów, które powinny zaprzątać uwagę komisarzy – zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski.

Polskie władze mają przedstawić swoją odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej przed końcem marca.

RIRM

drukuj