fot. PAP/Tomasz Gzell

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Szydło-Morawiecki to dobry „zespół dwóch premierów” dla służby publicznej

Przy sylwetce duchowej i profilu osobowym premier Beaty Szydło oraz gospodarczych talentach premiera Mateusza Morawieckiego – powstanie dobry zespół służby społecznej – powiedział prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dziś w Sejmie expose [więcej].

– Z optymizmem przyjąłem informację o zmianie premiera. Można by powiedzieć, że nastąpiła roszada między premier Beatą Szydło a premierem Mateuszem Morawieckim, ale nie należy odczytywać tego, jako zamianę kogoś, kto przedtem źle funkcjonował, na nową osobę. Widać tutaj podejście komplementarne (…) Jest akcent stawiany na rodzinę, polepszenie kondycji płacowej, finansowej rodzin, kwestie mieszkania. Pojawiły się także akcenty dotyczące patriotyzmu, zarówno dotyczącego tradycji, historii, korzeni chrześcijańskich, ale również gospodarczego – zaznaczył prof. Zbigniew Krysiak.

Robert Schuman, jeden z ojców Unii Europejskiej, podkreślał, że albo Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale.

– Wydaje się, że zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i premier Beata Szydło chyba stworzyli w tym momencie „zespół dwóch premierów” (…). Mamy tutaj do czynienia z nowatorską sytuacją, która daje pewną obietnicę komplementarnego rozwoju Polski, społeczeństwa, gdzie wreszcie nie mówi się tylko o gospodarce (…), ale o sferze duchowej człowieka zrównoważonej z rozwijaniem sfery materialnej. Mam nadzieję, że jest to sygnał skierowany w stronę zerwania z tą złą koncepcją neoliberalną, gdzie liczy się tylko efekt ekonomiczny – wskazał gość Radia Maryja.

Bardzo ważny jest atut premiera Mateusza Morawieckiego, który potrafi przekonywać różne gremia ekonomiczne w Europie do wprowadzania spraw, jakie są zrobione w sposób niecywilizowany – zwrócił uwagę ekspert.

– Mam tu na myśli tzw. solidarność gospodarczą – korporacje w Polsce (i nie tylko) generują zyski i przychody, natomiast płacą podatki gdzie indziej. Tu premier Morawiecki chyba był jednym z najsilniejszych punktów, który forsował tę zasadę, aby wprowadzić ją nie tylko w Europie, ale wszędzie w świecie, czyli kwestia rajów podatkowych, agresja korporacji, gdzie siła kapitałowa odbiera godne korzyści finansowe w krajach, które są słabsze – mówił Prof. Zbigniew Krysiak.

Gość „Aktualności dnia” akcentował, że jest nadzieja na odkłamanie, że świat jest skonstruowany i opiera się tylko na pieniądzu. Przypomniał, iż Robert Schuman był niezwykłym talentem ekonomicznym, specjalistą w dziedzinie prawa, ale jednocześnie miał niezwykłą siłę ducha, życzliwości, przyjaźni – dodał.

– Na Zachodzie mamy poważne zagrożenie pokoju. To wynik tego, że nie jest dochowana potrzeba równowagi między materią a duchem (…). Mam nadzieję, ze przy sylwetce duchowej i profilu osobowym pani premier oraz talentach premiera Morawieckiego, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze – tu powstanie dobry zespół służby społecznej. Tego potrzeba politykom i Europie – to ma być służba – ocenił ekspert.

Cała rozmowa z prof. Zbigniewem Krysiakiem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj