Premier M. Morawiecki: Doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia

W ciągu najbliższych kilku lat doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB – powiedział w expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, jest to odpowiedź na słuszne postulaty pacjentów i personelu medycznego.

Na wstępie swojego wystąpienia nowy premier podziękował wicepremier Beacie Szydło.

Pani premier – jest pani, pozostanie, symbolem solidarnościowej rewolucji przywracającej milionom polskich rodzin godne życie na codzień. Dziękuję pani w imieniu całego rządu za pani tytaniczną pracę, za wrażliwość i nieustępliwą wiarę w sens naprawy Rzeczpospolitej. Bardzo się cieszę, że będziemy nadal pracować dla Polski – to były dobre dwa lata dla Polski i dla polskich obywateli – zwrócił się do Beaty Szydło premier Morawiecki.

W expose Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie to rząd kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin. Kwitnąca gospodarka – jak wskazał – jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej.

Przyzwyczailiśmy się do sprawnego przeprowadzenia w Polsce dobrej zmiany i chciałbym zagwarantować, że nasz rząd będzie dalej prowadził to dzieło bez wytchnienia – zadeklarował premier.

Pragnieniem nowego premiera jest żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski. Opowiedział się też za ambitnymi celami rozwojowymi gospodarki.

Polska to dumne państwo z wielkim dorobkiem, to kraj, który nie poddał się tyranii absolutyzmu, germanizacji, rusyfikacji, nazizmu ani komunizmu. To kraj, który przeciwstawił się Holokaustowi i unikał wojen religijnych, to kraj, który odrodził się po blisko stu latach i to kraj, w którym powstała Solidarność – mówił premier.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że jego rząd chce dokonać wielkiej modernizacji Polski.

Głęboko wierzę, że nasza narodowa suwerenność i tradycja są atutem, w tych modernizacyjnych zmaganiach, atutem, a nie balastem jak niektórzy nam to próbowali wmówić – podkreślił.

W dzisiejszej Europie właśnie walka interesów odgrywa kluczową rolę i my widzimy dokładnie taką walkę i chcemy tę naszą narodową suwerenność i tradycję wykorzystać jako atut w walce o nasze narodowe interesy – powiedział Morawiecki.

Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków – mówił.

Jedną z priorytetowych reform jakie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki będzie dotyczyła służby zdrowia. Chodzi m.in. o skokowy wzrost jej finansowania do 6 proc. PKB w ciągu kilku lat.

Dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków, to choroby nowotworowe i choroby układu krążenia. 3/4 Polaków odchodzi z tego świata ze względu na te dwa rodzaje chorób, dlatego trzeba położyć większy nacisk na profilaktykę i leczenie tych chorób. Z tego powodu uruchomimy dwa programy, które unowocześnią polską Służbę Zdrowia. Pierwszy z nich to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, który będzie miejscem, nie tylko takim gdzie skutecznie leczy się nowotwory, ale również prowadzi się nowoczesne badania i terapie. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Polacy mieli wielki wkład w rozwój kardiologii i chcemy żeby leczenie chorób serca pozostało nasza specjalnością, chociaż przede wszystkim chcemy oczywiście żeby Polacy na serce w ogóle nie chorowali. Chyba, że z miłości – akcentował premier RP.

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, pozostały skład Rady Ministrów nie uległ zmianie.

Mateusz Morawiecki, poza stanowiskiem Prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl