fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rośnie zainteresowanie rządowym programem Kolej Plus

Już około stu projektów ubiega się o dofinansowanie z rządowego programu Kolej Plus. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w inauguracji budowy linii kolejowej 182.

Linia kolejowa 182 to trasa łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem. Teraz zostanie odbudowana. W inauguracji tej inwestycji uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. [czytaj więcej]

– Dzięki tej linii 182 Katowice-Pyrzowice, czwarty co do wielkości port lotniczy w naszym kraju, uzyska dobre połączenie kolejowe – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki.

W Tarnowskich Górach, na odnowionym dworcu kolejowym, premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że przez lata III Rzeczpospolitej, obserwowaliśmy zwijanie torów kolejowych. Rząd – po takiej diagnozie – postanowił stworzyć program kolej plus.

– Co do którego sądziliśmy, że spłynie 20 projektów. Mamy już dzisiaj setkę projektów. Takie jest zainteresowanie ze strony samorządów – mówi premier.

Program Kolej Plus ma uzupełnić mapę połączeń kolejowych o najpilniejsze inwestycje. Zakłada modernizacją już istniejącej infrastruktury oraz tworzenie nowej. Samorządy mogą ubiegać się także o budowę nowych przystanków, mijanek i łącznic kolejowych. Z blisko stu projektów, jakie zgłosiły samorządy, 19 dotyczy Śląska.

– W pociągach jest pierwsza i druga klasa, ale w połączeniach kolejowych, w dostępności do kolei, nie powinno być pierwszej i drugiej klasy – podkreśla Mateusz Morawiecki.

Program ma kosztować ponad 5 mld zł. Każda inwestycja jest w 85 proc. realizowana z pieniędzy programu, w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl