fot. pixabay.com

Kiedy podatek od dużych sieci handlowych?

Podatek od dużych sieci handlowych może wejść w życie już w styczniu przyszłego roku. Takie założenie Rady Ministrów znalazło się w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na 2021 r.

Do państwowego budżetu z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej ma wpłynąć około 1,5 mld zł.  Już cztery lata temu Sejm uchwalił stosowne przepisy dot. tej daniny. Jej funkcjonowanie skarży jednak Komisja Europejska, która nowy podatek uznała za dyskryminacyjny.

Polski rząd już raz wygrał ten spór przed luksemburskim sądem Unii Europejskiej, ale Komisja odwołała się od wyroku do TSUE. Jutro odbędzie się kolejna rozprawa, a orzeczenie ma być ostatecznym rozstrzygnięciem.

Taki podatek jest w wielu krajach świata – wskazał ekonomista dr Artur Bartoszewicz. Warto jednak poczekać z jego wprowadzeniem do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu na linii Warszawa – Bruksela – dodał ekspert.

– Jest to rozwiązanie co do zasady kwestionowane przez duże podmioty, dlatego że odbierają oni to rozwiązanie jako dyskryminujące. W praktyce oczekiwanie jest, że dzięki temu podatkowi nastąpi zrównoważenie sił na rynku. Mniejsze podmioty, które w większości reprezentowane są przez kapitał krajowy, będą miały troszkę lepszą pozycję na rynku, ale co do ostatecznego kształtu rynku, co do korzyści – trzeba poczekać do momentu, kiedy ten podatek w rzeczywistości zostałby wprowadzony. Ważne jest, by wprowadzić go w momencie, gdy jesteśmy pewni, że Komisja Europejska nie zakwestionuje tego rozwiązania i nie nałoży na Polskę potencjalnych kar za zastosowanie takiego rozwiązania – tłumaczył ekonomista.

W myśl ustawy opodatkowane będą przychody osiągnięte od 1 stycznia 2021 r. Stawka podatku wynosi 0,8 proc. od nadwyżki ponad 17 mln zł. Dla sklepów o obrotach ponad 170 mln zł miesięcznie podatek jest wyższy i wynosi 1,4 proc.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl