Rząd za projektem umożliwiającym organizację COP24 w Katowicach

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która ma umożliwić sprawną organizację w Katowicach konferencji klimatycznej COP24 – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Chodzi o przedłożony przez ministra środowiska projekt „ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zgodnie z komunikatem CIR, przewidziano w nim rozwiązania „umożliwiające sprawną i bezpieczną organizację w Polsce konferencji klimatycznej (Konferencja COP24)”, która odbędzie się w Katowicach od 3 do 14 grudnia 2018 r.

Jak zaznaczono, w projektowanych przepisach szczegółowo określono zadania organów administracji publicznej oraz służb związane z organizacją w Polsce Konferencji COP24, zasady finansowania tych zadań, a także „rozwiązania tymczasowe niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa”.

Do koordynacji działań organów administracji publicznej związanych z przygotowaniem konferencji powołany zostanie międzyresortowy Zespół ds. organizacji Konferencji COP24” – napisano.

Dodano, że będzie on także monitorował postępy przygotowań do zorganizowania tego wydarzenia i nadzorował realizację działań z nim związanych.

Przewodniczący zespołu (minister środowiska) będzie musiał przedstawić Radzie Ministrów informację o realizacji tych zadań – do 30 marca 2019 r.” – wskazano.

Według CIR minister środowiska będzie pełnił funkcję Prezydenta COP.

Jednocześnie razem z prezydentem Katowic odpowiadać będą za zapewnienie warunków organizacji konferencji (chodzi o zagwarantowanie obiektów konferencyjnych i przestrzeni wraz z infrastrukturą i obsługą). Wsparcie dotyczące obsługi protokolarnej i dyplomatycznej Konferencji COP24 zapewni minister spraw zagranicznych” – czytamy.

Zgodnie z informacją CIR, w kwestii zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, „wiodącą rolę będzie pełnił minister spraw wewnętrznych i administracji – we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych”. Jak wyjaśniono, powierzono mu przede wszystkim koordynację działań wszystkich służb zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie Konferencji COP 24.

„Natomiast wojewoda śląski przygotuje plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas Konferencji COP24. Ma on być przekazany przez wojewodę śląskiego odpowiednim podmiotom, w tym zarządcom dróg nim objętych – nie później niż do 1 września 2018 r.” – wskazano.

Z kolei zadania związane z organizacją transportu w trakcie konferencji powierzono prezydentowi Katowic. Za zapewnienie zabezpieczenia medycznego odpowiadać zaś będzie wojewoda śląski – podało CIR.

W projektowanych przepisach przewidziano też „szczególne zasady realizacji zamówień publicznych związanych z organizacją Konferencji COP24”.

Zamówienia na dostawy, usługi lub roboty budowlane wykonywane w związku z Konferencją COP24 i pełnieniem przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron będą wyłączone spod stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w ustawie. Kontrolę nad zamówieniami związanymi z organizacją tej konferencji będzie sprawowało Centralne Biuro Antykorupcyjne” – podało CIR.

Jak dodano, zorganizowanie Konferencji COP24 i pełnienie przez Polskę funkcji Prezydencji Konferencji Stron ma być sfinansowane, w istotnej części, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W projekcie określono górny limit tych środków na ok.128 mln zł. Zapewni to stabilne sfinansowanie tego przedsięwzięcia” – czytamy.

Jak podkreśliło CIR, w konferencji wezmą udział przedstawiciele prawie wszystkich krajów świata. W Katowicach można się spodziewać ok. 20-30 tys. gości.

Dzięki organizacji tej konferencji nasz kraj przez dwa lata (2018-2019) będzie miał znaczący wpływ na negocjacje dotyczące problematyki zmian klimatu, energetyki i zielonej gospodarki” – wskazano.

Według CIR przygotowana specustawa zapewni sprawne zorganizowanie tego wydarzenia, z zachowaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będzie obowiązywać do końca 2019 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl