fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Morawiecki: Całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę

Całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę, ale jego ograniczenie powinno być wynikiem kompromisu – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju i finansów był pytany o projekt ustawy zgłoszony w ub.r. przez „Solidarność”, który zakłada ograniczenie handlu w niedzielę poprzez zamknięcie w tym dniu sklepów oraz centrów magazynowych obsługujących sklepy internetowe.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zgadza się z inicjatywą „Solidarności”, ale zakres jej obowiązywania powinien zostać wyznaczony w toku prac nad ustawą.

Moim zdaniem, całkowity zakaz handlu w niedzielę nie wchodzi w grę. Jestem jak najbardziej otwarty na różne formy kompromisu, np. na dwie niedzielę. (…) Myślę, że ten kompromis zostanie wypracowany pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego. Sądzę, że będzie to dobry kompromis. Najbardziej zależy mi na tym, żeby była to dobra i rzeczowa dyskusja. Polska nie jest jedynym krajem, gdzie dyskutujemy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Kraje, do których tak często lubimy się porównywać, jak Francja czy Niemcy, takie ograniczenia mają od dziesiątków lat – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” zwracał uwagę, że resort zaproponuje ramy uregulowania kwestii handlu w niedzielę. Według niego, szczegóły mają zostać wypracowane podczas prac sejmowych. Wiceszef resortu rodziny dodał, że projekt ustawy wkrótce trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

RIRM

drukuj