fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak działa „Piątka Morawieckiego”?

Wczoraj minęło 300 dni od ogłoszenia „Piątki Morawieckiego”. Premier Mateusz Morawiecki podsumował realizacje pięciu projektów rządowych w trzech województwach mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim.

– Chcielibyśmy dziś przed Polakami zdać sprawozdanie z tego, co wykonaliśmy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Tzw. „Piątka Morawieckiego” zakłada realizację ważnych programów społecznych, gospodarczych, inwestycji lokalnych oraz działanie na rzecz uczniów, seniorów czy osób niepełnosprawnych.  To znacząca ulga i szansa dla małych i średnich firm. Mały ZUS oraz obniżony z 15 do 9 procent podatek CIT to widoczne zmiany. Od stycznia korzysta z niego 450 tysięcy przedsiębiorców.

– Do tej pory rzeczywiście był ZUS wynoszący tysiąc złotych. W tym roku to ponad 1300 złotych. Ta zasadnicza stawka niestety urosła. O tym też nie należy zapominać. Był barierą wejścia na rynek dla tych, którzy chcieli swoją małą działalność na własny rachunek, jak powiedziałem, rozpocząć, bo było trzeba go płacić bez względu na to, czy się w danym miesiącu zarobiło, czy też straciło – mówił na antenie Telewizji Trwam ekonomista dr Marian Szołucha.

Aby poprawić sytuację ludzi niepełnosprawnych, osób starszych czy matek z dziećmi rząd przyjął program „Dostępność Plus”. Jego wsparcie to ponad 23 miliardy złotych.

– To jest też rozpisane na wiele lat, ale jest ważne, aby te osoby – w jakimś sensie uwięzione na swoim trzecim czy czwartym piętrze – mogły wyjść do sklepu, wyjść na spacer – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Pomyślano także o uczniach szkół podstawowych i średnich. Ci, w ramach programu „Dobry Start”, z początkiem roku szkolnego będą otrzymywać 300 złotych wyprawki. Uruchomiony został także Fundusz Dróg Samorządowych.

– To oczywiście drogi lokalne, drogi samorządowe, drogi często w Polsce zaniedbane. Zwłaszcza w Polsce powiatowej, nawet Polsce gminnej, to jest miejsce, gdzie ten szybki rozwój infrastruktury transportowej w ostatnich latach, począwszy od 2004 roku, często jeszcze nie zdążył dotrzeć, a to jest rola państwa – wskazał dr Marian Szołucha.

Na budowę dróg oraz chodników w powiatach i gminach rząd przeznaczy 6 miliardów złotych. W ramach Funduszu rząd na wydać prawie 36 miliardów złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl