fot. twitter.com/MinZdrowia

Cyfrowa rewolucja w medycynie

Za dwa lata zaczną obowiązywać elektroniczne skierowania. W niektórych placówkach medycznych program pilotażowy e-skierowań funkcjonuje już od października ubiegłego roku. Rezygnacja ze skierowań papierowych ma – według ministra zdrowia – wyeliminować nie tylko nieprawidłowości, ale także usprawnić korzystanie ze świadczeń medycznych u specjalistów.

E-skierowanie będą wystawiać cyfrowo pracownicy medyczni. Jeśli pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta, otrzyma dane e-skierowania w wybranej przez siebie formie: SMS-em albo mailem. Jeśli konta jeszcze nie będzie posiadał, otrzyma wydruk o wystawieniu skierowania elektronicznego. Pacjent sam będzie wybierał placówkę, w której świadczenie zostanie zrealizowane. Rejestracji będzie można dokonać także telefonicznie.

E-skierowanie pozwoli na bezpieczniejsze i bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów w ochronie zdrowia – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Dzięki temu, że będziemy mieli e-skierowania, będziemy się zapisywali się w konkretnym miejscu, a nie przypadkowo w pięciu miejscach, jeśli mamy pięć skierowań – wskazuje minister.

A czy e-kierowanie daje jakieś korzyści pacjentowi?

– Oczywiście daje. Chory pacjent wreszcie nie musie jechać do placówki, aby złożyć tego papierowego skierowania w tej placówce – wyjaśnia Łukasz Szumowski.

Pogram pilotażowy w zakresie wystawiania elektronicznych skierowań prowadzony jest już od października ubiegłego roku i będzie trwał do września. W tym okresie w ten system ma wejść nawet 100 placówek. Dla całej służby zdrowia obowiązkowe e-skierowania wystartują za dwa lata – informuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

– Od 1 stycznia 2021 roku pełen obieg elektroniczny dotyczący wszystkich skierowań w Polsce będzie funkcjonował – mówi Janusz Cieszyński.

Od 1 kwietnia skierowania w postaci elektronicznej (w ramach pilotażu) będą wystawiane między innymi na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badanie tomografii komputerowej i rezonans magnetyczny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj