fot. twitter.com

Wiceminister zdrowia: Apelujemy o oddawanie krwi, zapasy zmniejszają się do poziomów wakacyjnych

Apelujemy o oddawanie krwi. Zapasy, którymi dysponujemy, zmniejszają się do poziomów wakacyjnych – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że w przyszłym tygodniu będzie wznowiona kampania zachęcająca do oddawania krwi.

Sławomir Gadomski wskazał, że w związku z „odmrażaniem” służby zdrowia jest większe zapotrzebowanie na krew przy jednoczesnym spadku ilości oddawanej krwi.

„Widzimy, że zapasy, którymi dysponujemy, zmniejszają się do poziomów wakacyjnych, kiedy wielu dawców wyjeżdża. Wznawiamy kampanię od następnego tygodnia zachęcającą do oddawania krwi” – powiedział.

Zaapelował w szczególności do honorowych dawców, by nie obawiali się zakażenia koronawirusem.

„Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa są w pełni zabezpieczone, przygotowane do tego, żeby w bezpieczny sposób dokonywać pobrania krwi. Wdrożone procedury bezpieczeństwa, również wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, wywiad epidemiologiczny na początku pobrania to są te mechanizmy, które już funkcjonują” – przekazał wiceszef Ministerstwa Zdrowia.

Dodał, że na mniejszą ilość oddawanej krwi ma też wpływ odwołanie wielu wydarzeń i imprez cyklicznych, podczas których można było oddawać krew.

„Sytuacja na Śląsku, gdzie mamy bardzo dużo dawców, również utrudnia dotarcie do tych osób” – wskazał.

Zaznaczył, że grono pacjentów, którzy potrzebują krew, jest duże.

„To są pacjenci onkologiczni, hematologiczni, pacjenci przed i po zabiegach transplantacyjnych, ofiary wypadków” – mówił Sławomir Gadomski.

PAP

drukuj