PAP/Leszek Szymański

Rzecznik resortu zdrowia: Kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń pracowników służby zdrowia do szczepień przeciwko COVID-19

Chęć przystąpienia do szczepień przeciw COVID-19 zgłosiło kilkadziesiąt tysięcy pracowników ochrony zdrowia, którzy szczepieni będą jako pierwsi.

W myśl rządowych założeń, przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków, zaszczepiona będzie służba zdrowia w tzw. szpitalach węzłowych.

Placówki te zaszczepią w pierwszej kolejności personel swój oraz innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych.

Zgłoszenia pracownicy z tych placówek mieli przesyłać do wczoraj, a zgłoszenia personelu z innych placówek – do 20 grudnia. O wynik naboru został zapytany na wczorajszej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Na dziś mamy kilkadziesiąt tysięcy zgłoszeń. Obowiązujący termin to 20 grudnia, ale nie wykluczamy, że termin zostanie przesunięty. Zainteresowanie, jakie obserwujemy w poszczególnych jednostkach jest w granicach 50 proc. zainteresowanego personelu. Zwrócę uwagę na fakt, że pierwszą transzą szczepionek będzie szczepiony personel medyczny i personel jednostek medycznych. To jest 10 tys. szczepionek. Pierwsza transza powinna trafić do nas pod koniec grudnia, więc na te 10 tys. personel jest zebrany – mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Tymczasem wczoraj rano ruszył drugi etap naboru podmiotów leczniczych szczepiących przeciw Covid-19. Ma on charakter lokalny i trwać będzie do wtorku.

RIRM

drukuj