fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Ochman o podwyżkach wśród pracowników ochrony zdrowia: Mamy nadzieję, że odczuwalne podwyżki poprawią jakość opieki

Konsensus, który w piątek został wypracowany, przekłada się na konkretny wzrost wynagrodzeń. To są podwyżki, które będą odnosiły się do średniej krajowej. Poza tym zostały podniesione wskaźniki mamy w tej chwili sytuację, że nikogo nie pomijamy w tym wzroście, a w niektórych grupach zawodowych wzrost będzie ponad 1 tys. złotych – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że osiągnięto porozumienie ws. podwyżek wynagrodzeń dla medyków.

– To, że płace w służbie zdrowia (szczególnie pracowników medycznych i niemedycznych) są mocno zaniedbane, odstające od wynagrodzeń, które są w krajach Unii Europejskiej, wiemy wszyscy. Nie jesteśmy w stanie nadrobić tych zaległości. Do tej pory nie było też systemowego rozwiązania, które pozwoliłoby stworzyć ścieżkę dojścia do odczuwalnych wzrostów wynagrodzeń. W 2016 roku podjęliśmy ten temat – wskazała gość audycji.

– Konsensus, który w piątek został wypracowany, przekłada się na konkretny wzrost wynagrodzeń. To są podwyżki, które będą odnosiły się do średniej krajowej. Poza tym zostały podniesione wskaźniki i tak naprawdę mamy w tej chwili sytuację, że nikogo nie pomijamy w tym wzroście, a w niektórych grupach zawodowych ten wzrost będzie ponad 1 tys. złotych – dodała.

Maria Ochman wyraziła nadzieje, że podwyżki poprawią jakość opieki medycznej w Polsce.

– Czy to cokolwiek poprawi? Miejmy nadzieję, że to zatrzyma pracowników. Nie będzie nie tylko rotacji, ale musimy wiedzieć, że dziś jest „rynek pracownika” i musimy o ten rynek zawalczyć. Mamy nadzieję, że odczuwalne podwyżki poprawią jakość opieki – akcentowała gość audycji.

Deficyt kadrowy w służbie zdrowia jest wynikiem wieloletniego zaniedbania, wskazała Maria Ochman.

– Moglibyśmy standardowo powiedzieć, że nie ma lekarzy i brakuje pielęgniarek, jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, wiec w grupie medyków odczuwamy zmiany demograficzne. Młode pokolenia chcą bardzo szybko bardzo dobrze zarabiać. Niecierpliwość jest pewną cechą młodości, ale czas pracy w służbie zdrowia powinien być czasem nabywania doświadczenia i umiejętności. Myślę, że Polski nie stać na marnotrawienie potencjału lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych, którzy wykształciwszy się w Polsce, wyjeżdżają za granicę. W służbie zdrowia brakuje nam też fizjoterapeutów, diagnostów, rehabilitantów. Te zaniedbania są z wielu lat – zwróciła uwagę przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Od kilku miesięcy trwają rozmowy na temat ustawy o jakości w służbie zdrowia. Placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach: klinicznym, konsumenckim i zarządczym – będą mogły liczyć na dodatkowe współczynniki podnoszące finansowanie. To główne założenia projektu ustawy. [czytaj więcej]

– Jest to ustawa, której się wszyscy domagają, a po jej powstaniu wpłynęło kilka tysięcy uwag. Jest to hasło, aby w placówkach świadczyć usługi o najwyższym standardzie i stworzyć możliwość rzetelnej oceny jakości świadczeń. Nie jest to tylko kwestia sprawdzenia tego przez wyprofilowaną agencję, ale przede wszystkim przez pacjentów i medyków. (…) Jako pacjenci chcemy, aby szpital był miejscem, w którym człowiek uzyskuje właściwą pomoc i wychodzi zdrowy – podkreśliła Maria Ochman.

Całą rozmowę z Marią Ochman, przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl