fot. pixabay.com

W niedzielę upływa termin składania wniosków przez hodowców świń o wsparcie w związku ze stratami spowodowanymi przez pandemię

To ostatni moment na złożenie przez hodowców świń wniosku o pomoc w związku ze stratami spowodowanymi przez pandemię COVID-19. O środki finansowe można się ubiegać w tzw. systemie otwartym. Przysługują one gospodarzom, którym zagraża utrata płynności finansowej.

Wnioski od hodowców świń ARiMR przyjmuje do 20 grudnia. Wsparcie może otrzymać rolnik, który utrzymywał w gospodarstwie od 1 marca do 15 lipca br. średnią dzienną liczbę świń oznakowanych oraz zarejestrowanych w rejestrze zwierząt gospodarskich, wynoszącą co najmniej 21 sztuk.

O tej jednej z form rządowej pomocy dla polskich rolników poszkodowanych pandemią poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Jak wyjaśniał, pomoc będzie wypłacana w formie ryczałtu, w zależności od ilości utrzymywanych świń. Wyodrębniono trzy grupy kwotowe.

– 4,5 tysiąca złotych przy utrzymywaniu średnio dziennie co najmniej 21 świń i nie więcej niż 50; 14,9 tys. zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 50 świń i nie więcej niż 200; 23,8 tys. zł – przy utrzymywaniu średnio dziennie powyżej 200 świń – wskazał Ryszard Bartosik.    

Pomoc ta może być łączona ze wsparciem udzielanym z tytułu prowadzenia innych kierunków produkcji niż hodowla świń w cyklu otwartym. W sumie kwota pomocy nie może przekroczyć równowartości 7 tys. euro. Środki dotyczą ponad 12 600 świń. Na wsparcie przeznaczono 175 mln zł.

 

RIRM

drukuj