fot. twitter.com

K. Ptok: Cieszy determinacja Min. Zdrowia we wprowadzeniu nowych regulacji liczby pielęgniarek na oddziałach

Cieszy determinacja Ministerstwa Zdrowia we wprowadzeniu nowych regulacji liczby pielęgniarek na oddziałach dla dzieci i dorosłych – powiedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Krystyna Ptok odniosła się do nowelizacji rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych z lecznictwa szpitalnego.

W praktyce – jak wyjaśniła przewodnicząca – oznacza to, że np. na oddziale zabiegowym podczas dyżuru trzy pielęgniarki będą opiekowały się dwudziestoma pacjentami. W niektórych szpitalach dochodzi dzisiaj do sytuacji, że jedna pielęgniarka opiekuje się nawet 40. chorymi.

Według przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zmiany w ministerialnym projekcie idą w dobrym kierunku, chociaż jeszcze brakuje wyższego wskaźnika dla oddziałów pediatrycznych.

– Niech się zacznie chociaż tym rozporządzeniem na 0,6 pielęgniarki na łóżko szpitalne i 0,7 przy oddziale zabiegowym. Przy rozmowach dot. wprowadzenia, można powiedzieć, że teraz średnia wynosiła 0,54. Idziemy więc do przodu. Mam nadzieję, że przy lepszym finansowaniu ochrony zdrowia, co jest zapowiadane w latach kolejnych, będzie się też myślało o tym, żeby tę liczbę zwiększać – powiedziała Krystyna Ptok.

Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych dodała, że wielu dyrektorów szpitali niechętnie patrzy na zmiany, tłumacząc się problemami finansowymi.

Jak podkreśliła Krystyna Ptok, „to właśnie ograniczanie liczby personelu był w wielu przypadkach nadużywany”.

Tymczasem dane są alarmujące. Średnia wieku polskiej pielęgniarki to ponad 48 lat. Na tysiąc mieszkańców statystycznie przypada 5,4 pielęgniarki, a młode kobiety niechętnie podejmują ten zawód, m.in. ze względu na niskie płace.

RIRM

drukuj