fot. PAP/EPA

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej

Komisja Europejska porozumiała się z firmą Sanofi, która dostarczy 300 mln dawek przyszłej szczepionki na koronawirusa do państw unijnych. Polska była w gronie tych państw, które negocjowały umowę – poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Szczepionka może trafić do obrotu w połowie przyszłego roku.

Polska notuje rekordowy przyrost zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2. Teraz, po paru miesiącach walki z epidemią. Teraz, gdy wydawało się, że wirus jest w odwrocie, a gospodarka wraca na ścieżkę szybkiego rozwoju.

– Jest sześć dużych ognisk, trzy kopalnie, trzy zakłady pracy. Jeżeli odejmiemy 300 wyników dodatnich z tych ognisk, to mamy mniej więcej stabilny stan ok. 300 zachorowań spoza tych dużych ognisk – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Resort zdrowia przypomina, by nie lekceważyć obostrzeń. Należy pamiętać o maseczkach i utrzymaniu dystansu społecznego. Na razie w rządzie nie ma decyzji o ponownym lockdownie. Jeśli zapadną decyzje o zaostrzeniu reżimu sanitarnego, to będą one dotyczyły poszczególnych regionów.

Walkę z epidemią może zakończyć dopiero wynalezienie leku bądź szczepionki. Trwa wyścig z czasem. W piątek Komisja Europejska poinformowała o porozumieniu z firmą Sanofi na zakup dla państw unijnych 300 mln dawek przyszłej szczepionki na Covid-19.

– Przedstawiciel Polski był w tym elitarnym gronie siedmiu państw, które negocjowały tę umowę. Wstępną umowę, wstępne porozumienie. Byliśmy w gronie Niemiec, Włoch i paru innych krajów – zaznaczył minister zdrowia.

Szczepionka firmy Sanofi może zostać dopuszczona do obrotu w czerwcu 2021 roku. Decyzję w tej sprawie podejmie Europejska Agencja Leków. Także w Polsce toczą się prace nad wynalezieniem szczepionki. Pracuje nad nią prof. Andrzej Mackiewicz wspólnie z naukowcami z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

– Prototyp oznacza początek drogi. Są badania kliniczne, badania, które trwają bardzo długo – wskazał prof. Łukasz Szumowski.

W walce z COVID-19 nikt nie będzie kalkulował. Państwa sięgną po pierwszą szczepionkę, jaka pojawi się na rynku. Trudno spodziewać się, by inną strategię obrała Polska.

 TV Trwam News

drukuj