fot. pixabay.com

Resort zdrowia zachęca do udziału w programie Domowej Opieki Medycznej

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków, aby dbali o siebie i na bieżąco monitorowali stan swojego zdrowia. Rzecznik resortu, Wojciech Andrusiewicz, przypomniał dziś o tym na konferencji o programie Domowej Opieki Medycznej.

W programie Domowej Opieki Medycznej jest zarejestrowanych ponad 200 tys. pacjentów. Do tej pory około 1300 osób skorzystało z pomocy pogotowia ratunkowego, po które zadzwonili konsultanci z centrum monitorującego – poinformował Wojciech Andrusiewicz.

– To oznacza, że z domów trzeba było zabrać 1300 pacjentów w związku z wynikami dotyczącymi natlenienia organizmu oraz innych bieżących danych, które są przekazywane do centrum monitoringu. Mowa o temperaturze czy ciśnieniu. Być może te 1300 osób udało się uratować dzięki temu, że były na bieżąco monitorowane, stąd jeszcze raz apeluję, że jeżeli chorujemy, to zgłaszajmy się do Domowej Opieki Medycznej, jeżeli nie mamy ukończonych 55 lat. Jeśli mamy ponad 55 lat, to z automatu jesteśmy rejestrowani do tego programu. Można się zarejestrować za pomocą formularza na stronie internetowej bądź za pośrednictwem lekarza POZ. Ten program może ocalić nasze zdrowie i życie – mówił Wojciech Andrusiewicz.

Badania laboratoryjne –jak przekazał resort zdrowia– potwierdziły dziś ponad 6300 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 47 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 200 osób.

Liczba nowych zakażeń zależy od przestrzegania restrykcji – zaznaczył dziś Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że zgodnie z przewidywaniami będzie ona rosła.

Jutro minister zdrowia ma ogłosić informacje na temat obostrzeń epidemicznych. Spodziewane jest m.in. wprowadzenie zakazu używania przyłbic, kominów i szalików do zasłaniania nosa i ust. Obowiązywać mają maseczki medyczne.

 

RIRM

drukuj