Pielęgniarki wywalczyły podwyżki

Jest porozumienie pielęgniarek z Ministerstwem Zdrowia. Po długich rozmowach, a także licznych manifestacjach. Siostry otrzymają podwyżkę. Pielęgniarska pensja będzie przez cztery lata systematycznie wzrastać o 400 złotych.

Rozmowy pielęgniarek z resortem zdrowia trwały 11 godzin. W końcu udało się podpisać porozumienie. Podwyżki będą. Pytanie, czy pojawią się kolejne chętne do pracy w zawodzie pielęgniarki. Narasta bowiem problem zmiany pokoleniowej, a to może uderzyć w pacjentów. Średnia wieku pielęgniarki to 48 lat, przy czym siostry mające 65 lat nie są rzadkością.

– Średnia wieku pielęgniarek jest bardzo wysoka, to jest około 50 lat. Każda z nas już ma ogromne doświadczenie, ale równocześnie podlega ogromnym zagrożeniom zdrowotnym. Narażone jesteśmy na działanie przeróżnych wirusów, obciążenia fizycznego pracą i dodatkowo teraz pracą biurokratyczną. To wszystko ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Tych pielęgniarek będzie coraz mniej w systemie – powiedziała Izabela Ćwiertnia, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

Nie ma wątpliwości, że koalicja PO-PSL w obliczu ogromnego spadku poparcia będzie szła na ustępstwa kolejnych grup społecznych. Jednak wyzwanie sprostania zobowiązaniom stanie już przed nowym rządem.


TV Trwam News/RIRM

drukuj