fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

5 mld złotych na program Mieszkanie Plus

5 mld złotych – to kwota będąca do dyspozycji BGK Nieruchomości, mająca zagwarantować realizację rządowego programu Mieszkanie Plus. To dopiero początek potencjału, jakim będzie dysponować spółka. Wartość funduszu inwestycyjnego może przekroczyć kwotę kilkudziesięciu miliardów złotych.

Do tej pory spółka BGK Nieruchomości podpisała przeszło 70 umów na budowę mieszkań w ramach programu. Lokale, których liczba wyniesie co najmniej 20 tys., powstaną na łącznym obszarze 220 ha. Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku pod koniec tego roku.

Spółka dysponuje obecnie budżetem sięgającym 5 mld złotych. BGK Nieruchomości jest zależna od Banku Gospodarstwa Krajowego. Do jej zadań należy wzmacnianie potencjału ogólnopolskiego rynku mieszkaniowego. Celem jest zatem zwiększanie dostępności mieszkań na wynajem, także dla słabiej uposażonych rodzin.

Zgodnie z programem Mieszkanie Plus, lokale wybudowane przez BGK Nieruchomości będą dostępne pod wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz – bez kosztów eksploatacji oraz mediów – ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu połączonego z docelowym wykupem stawka będzie wyższa – od 12 do 24 zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj